Troubení se nese vesnicemi v Pošumaví a na Prácheňsku. Petr Hanus ze Skal obnovil tradici ponocného
Tichá noc a vesnicemi a městy na Prácheňsku a v Pošumaví zní hluboké vytrubování a kroky muže, který přináší vánoční poselství. Starou tradici obnovil a nyní už devět let udržuje Petr Hanus ze Skal u Protivína na Písecku, poslední ponocný v tomto kraji. O Vánocích a Silvestru se vydává na sváteční obchůzky, aby přiblížil atmosféru dávných časů a oživil pozapomenuté zvyky.
Ponocný Petr Hanus navštívil v rámci své služby i klienty domova pro seniory, který v Písku provozuje Diakonie Českobratrské církve evangelické. „Ponocný byl placený z obecní kasy, od obce dostal beraní kožich, rouru, beranici a troubil od jedenácti do pěti za každého počasí. Zároveň v dobách, kdy byly domy dřevěné, hlídal tu ves, byla to taková požární hlídka,“ vypráví.
Vypadá při tom, jako by vystoupil z obrazů Josefa Lady. „Já mám velkou úctu k tradicím, historii a tomu, co nám tu předkové nechali, takže mám kopii středověké halapartny, typickou lucernu se svíčkou a ponocenský roh, beranici, kožich z berana. Jediné, co mi chybí, je pes. A toho ani mít nebudu,“ říká Petr Hanus.
Čtěte také
Obchůzku ponocného sleduje v domově pro seniory i sociální pracovnice Iveta Veselá. „Jsme moc rádi, že naši klienti mohli slyšet ponocného. Mnozí to znají z dětství, takže se vrátili do dětských let a zároveň jsme jim sem do střediska přenesli něco z venku,“ komentuje.
Seniorka Marta Čejková si autentického ponocného pamatuje ze své rodné Heřmaně. „Dělali to Plívů, kteří bydleli v takzvaném chudobinci v Heřmani, tam jich bylo pět. Pamatuji si na to, ale to byla padesátá léta a pak už nic, všechny tradice, zvyky potlačované, bylo to nežádoucí,“ vzpomíná.
Ponocného Petra Hanuse můžou lidé v příštích dnech osobně potkat ve Skalách u Protivína nebo v Rojicích u Radomyšle. Jeho troubení a zpěv budou ale slyšet v mnoha vesnicích a městech v Pošumaví a na Prácheňsku.
Související
-
Obecní pastýř bydlel v pastoušce a lidem ze vsi pásl a hlídal stáda. Pomáhala mu prý čarovná hůl
Obecní pastýř, také nazývaný slouha, hrál důležitou roli v životě každé obce až do poloviny 19. století. Jeho úkolem bylo vést stádo dobytka, především ovcí, na pastvu.
-
Tři postavy v bílých šatech obcházejí o adventu Borovany na Písecku. Přežila tu tradice Barborek
Advent je nejen obdobím očekávání Vánoc, ale i časem obchůzek tajemných bytostí. Na jihočeském venkově se v minulosti kromě Mikuláše objevovaly další maskované postavy.
-
Dva tisíce betlémů ročně vyrábí v bývalé stodole v Hůrkách u Lišova truhlář Zdeněk Mráz
Betlémy od Zdeňka Mráze z Hůrek u Lišova na Českobudějovicku dělají radost po celém světě. Dvaašedesátiletý truhlář je v bývalé stodole vyrábí už dvacet let.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Student zachránil život o půlstoletí staršímu seniorovi. Na nákupu se mu zastavilo srdce
-
Jak na vrácení nevhodných dárků? U e-shopů platí lhůta 14 dnů, kamenné obchody si určují pravidla
-
Analytik: Vypadá to, že měl někdo zájem, aby letadlo z Ázerbájdžánu skončilo na dně Kaspického moře
-
Fico pohrozil Ukrajině: Pokud po Novém roce přeruší tranzit plynu, zastaví Slovensko dodávky elektřiny