Tříletý chlapec přišel naráz o maminku i babičku. Studentky začaly shánět pomoc

9. listopad 2017
Dítě, stavebnice

Při nedávné automobilové nehodě na Strakonicku přišel tříletý Martínek o maminku i babičku. Zůstal sám jenom s čtyřiadvacetiletou tetou. S pomocí přispěchaly studentky gymnázia ve Strakonicích.

Jejich sbírka zvedla ohromnou vlnu solidarity. Studentky kvinty Kateřina Božková, Diana Žahourová a Anežka Slavíčková se ale dočkaly také negativních reakcí.

„Žiju v Litochovicích stejně jako Martínek a vlastně ho znám od doby, kdy se narodil. Bylo mi strašně líto, že přišel o maminku i babičku najednou, tak mě napadlo, že bych mohla udělat nějakou sbírku. Řekla jsem to ve škole kamarádce a šly jsme spolu za paní učitelkou,“ vypráví Kateřina Božková.

Učitelka Zuzana Kostková, která pracuje na gymnáziu jako školní psycholog a pedagog, je na studentky velice pyšná. „Na gymnáziu pořádáme neustále různé charitativní akce, takže si myslím, že v tomhle duchu naše studentky už vychováváme. Může to s tím souviset,“ dodává.

Když za ní studentky přišly, bylo to podle jejích slov velmi silné. „Já jsem měla ten den hodně schůzek, ale ony stály o setkání a počkaly na mě až dlouho po vyučování. Daly jsme dohromady text s fotkou a vylepily letáčky. Vůbec jsme netušily, co způsobíme,“ popisuje.

Vyčítali jim, že to dělají pro vlastní zviditelnění

Zvedla se velká vlna solidarity. Do školy volali zástupci firem i jednotlivci a ptali se, jak mohou přispět. To dívky velmi těšilo a naplňovalo, ale nesetkaly se jen s dobrými reakcemi. „Pro ně to bohužel byla obrovská škola života. Někteří lidé je zastavovali na ulici a osočovali, že to dělají pro vlastní zviditelnění,“ říká Zuzana Kostková.

„Lidé jsou závistiví a vidí ty peníze. Snažíme se to přejít, my z toho máme dobrý pocit, protože víme, že děláme dobrou věc,“ komentuje Kateřina Božková.

Se svými spolužačkami se navíc přesvědčila, že existuje mnoho dobrých lidí, kterým není budoucnost malého chlapce lhostejná. Sbírka se ze strakonického gymnázia díky sociálním sítím rozšířila doslova po celé republice.

Oblečení a hraček je dost, peníze jsou ale stále třeba

Zuzana Kostková připomíná podíl starostky Čepřovic Barbory Poláčkové, která zřídila transparentní účet. „Má s tím spoustu starostí a bohužel se také setkává s negativními reakcemi, takže se jí snažím dodat pozitivismus do žil,“ říká.

Číslo transparentního sbírkového účtu pro Martínka je 115-549 912 0257/0100.

Už se na něm sešlo přes dva miliony korun. „Sbírka momentálně trvá do konce roku. Pak budou finance rozděleny tak, že část půjde Martínkovi na svěřenecký fond, který bude spravovat obec, část může dostat teta rovnou na to, co potřebuje. Peníze ale budou k dispozici jen přes obec, abychom měli kontrolu, že budou skutečně použité pro Martínka,“ vysvětluje starostka.

Věcných darů, oblečení a hraček už má podle ní chlapec dost, lidé ale mohou stále zaslat peníze na transparentní účet nebo darovat poukázky na nákup v obchodech.

Všechny články k pořadu Dámská jízda najdete ZDE.