Svatomartinské posvícení. Zajímavé rady a tipy do vaší kuchyně
Máte chuť na zajímavou nádivku? Co takhle ořechovou? Další vydání Kuchařského čarování připravil Petr Stupka.
Jak připravit ořechovou nádivku:
- 5 starších rohlíků
- 80 g másla
- 130 ml smetany
- 4 – 5 vajec
- 60 g kukuřičné krupice (polenty)
- 150 g lískových nebo vlašských ořechů
- sůl, petrželovou nať, muškátový květ
Na pánvi rozpusťte máslo a v něm zapěňte polovinu ořechů, které nastrouhejte nebo podrťte, přidejte i posekanou petrželku a na závěr vmíchejte do směsi na kostičky nakrájené rohlíky.
Můžete vše v troubě na plechu krátce osušit, aby pečivo zavonělo máslem. V míse rozšlehejte smetanu a žloutky, přidejte sůl, kukuřičnou krupici a muškátový květ a tuto směs nechte asi 15 minut stát.
Mezitím si z bílků ušlehejte pevný sníh a máslem vymažte nádobu, ve které nádivku budete péci. Na konec všechny součásti zlehka promíchejte, vložte do formy a pečte asi dvacet minut při 170 stupních.
Nádivku můžete podávat jako samostatný pokrm s omáčkou nebo jako alternativu knedlíků k různým pokrmům, zejména k pečené drůbeži.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.