Superúplněk ozářil po 68 letech Zemi. Lidé ho pozorovali i v Jindřichově Hradci
Po bezmála sedmdesáti letech jsme zažili takzvaný superúplněk. Měsíc se přiblížil k Zemi na pouhých 356,5 tisíce kilometrů. A v noci v 14. na 15. listopadu zářil o třetinu víc než obvykle. Jedním z míst, kam se lidé za superúplňkem vydali, byla hvězdárna v Jindřichově Hradci.
Zdejší hvězdárna letos slaví padesáté výročí, to znamená, že takzvaný superúplněk tady mohli lidé sledovat vůbec poprvé. Pomáhal jim při tom astronom Vladimír Štefl. „Už nám Měsíc vykukuje za mraky a dokonce jsou na něm vidět světlé a tmavé fleky, to jsou pohoří,“ ukazoval.
Do hvězdárny po letech zavítal i Jan Kolman s dcerou Nelou. „Já jsem tady po pětadvaceti letech. Teď bydlíme padesát metrů od hvězdárny, tak jsme si říkali, že když to sem máme minutu, tak musíme zajít,“ vyprávěl s úsměvem. Za pomoci astronoma si zkusil i superúplněk vyfotit přes objektiv dalekohledu mobilním telefonem.
Podobný úplněk jako v noci ze 14. na 15. listopadu nás čeká i v prosinci, kdy bude Měsíc vzdálený od Země o pouhé dva tisíce kilometrů víc než nyní. Na stejný superúplněk si pak musíme počkat do roku 2034.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Deset až dvanáct dní. Trump zkrátil lhůtu, kterou dal Putinovi k ukončení války na Ukrajině
-
Koordinátor ke kauze bitcoin po měsíci končí, měl ji řešit celé prázdniny. Podle Decroix odchází po dohodě
-
Uplyne 20 let od policejního zásahu na CzechTeku. Dramatické události připomíná rozhlasová série
-
Co přinese Trumpovo ultimátum? Putin má větší plány než jen válku, obává se Rádio Svobodná Evropa