Šumavská obec Kvilda, kterou ročně navštěvuje přes milion turistů, chce regulovat výstavbu

24. duben 2023 11:00

Části obyvatel i chalupářů vadí neřízená výstavba v turisticky oblíbené Kvildě na Prachaticku. Nové vedení obce v Národním parku Šumava proto připravuje nový územní plán. V něm mají být jasně stanovena pravidla i možnosti regulace.

Pro místní a majitele nemovitostí připravila obec Kvilda o víkendu první setkání s architekty. Postřehy a námitky pak využije při tvorbě územního plánu.

„Za posledních šest let je tady obrovská výstavba, je strašné, co všechno tady máme nad sebou na zelené louce. Samozřejmě nás zajímá, co se bude dít s tímto územím, když se tady udělala výstavba, která úplně nesouvisí s pravidly rozvoje regionu a obce. Ale myslíme si, že teď zavál svěží vítr,“ komentuje Jan Štrobl, který má v Kvildě chalupu.

Lidé se s architekty prošli obcí, pak se vrátili do obecního sálu a diskutovali nad mapami a zapisovali své postřehy. „Klíčové je, abychom znali důležité věci dřív, než architekt chytí do ruky poprvé tužku. Pak je může hned od začátku brát v potaz, může je zapracovávat a ušetříme si spoustu strastí, konfliktů, nedorozumění při veřejném projednání,“ říká odborník na územní plánování a architekt z ČVUT Petr Klápště.

Setkání uvítal i Vladimír Zýval, který na chalupu v Kvildě jezdí přes 25 let a nedávno si tady zřídil trvalé bydliště. „Výstavba je tady chaotická, kdo si co prosadí, to má. Obec tak dostává na frak. Ten postup vzniku územního plánu je v podstatě dobrý, protože když se řádně dohodne s takovými těmi lídry obecní pospolitosti, tak je napůl vyhráno,“ myslí si.

Dorazil i první porevoluční starosta Kvildy Miloš Picek, který upozornil na další problémy obce. „Pokud chce někdo tvořit směrem dopředu, tak nemůže jít cestou restrikcí a zákazů. Musí to být cestou dohod s vlastníky, cestou, která dokáže do lokality dostat, co tu chybí, to znamená sekundární servis v cestovním ruchu. Absolutně tady chybí složka gastro, která je naprosto nedostatečná ve vztahu k počtu lůžek,“ připomíná.

Čtěte také

Výstavbu v posledních letech vnímají negativně už i někteří turisté, třeba Jiří Bém z Chebu, který na Šumavu jezdí dvakrát do roka s manželkou. „Pamatujeme, jak to tady vypadalo před pěti, deseti lety. Charakter obce i okolí se úplně změnil. Vnímáme to spíš negativně. Začíná tady být přelidněno. Jakmile začnou v hlavní sezoně jezdit kolaři, je to už někdy nepříjemné. Když se podívám na okolní obce, tak to pořád přibývá. Mělo by se s tím začít něco dělat,“ přemýšlí.

Stávající územní plán Kvildy pochází z poloviny 90. let. Podle místostarostky Zdeňky Křenové již neodpovídá aktuální legislativě. „Budeme se snažit v územním plánu najít nástroj, abychom zachovali ty doposud přeživší aspekty, které mají nějakou cenu, a zároveň tam chceme přidat regulační prvky, které by nám umožnily na parcelách uvolněných k výstavbě lépe moderovat, co tam vznikne,“ vysvětluje.

O vznikajícím územním plánu se chce vedení obce transparentně bavit s obyvateli i vlastníky objektů a pozemků. „Chtěli jsme uskutečnit tohle shromáždění s lidmi, abychom slyšeli také jejich hlas, aby to nebyl jenom diktát těch, kteří do voleb kráčeli s tím, že nechtějí rozšiřovat zastavitelnost Kvildy. Chceme slyšet i další lidi, proto které by Kvilda měla být příjemným místem k bydlení a pravidelným návštěvám,“ doplňuje místostarostka.

Nový územní plán by Kvilda mohla mít do tří let. Do šumavské obce ročně jezdí přes milion turistů. Žije tu 130 stálých obyvatel, kapacita všech ubytovacích zařízení je čtrnáctkrát vyšší.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související