Stovky žabích životů zachrání bariéry, které dobrovolníci postavili u Strakonic

13. březen 2017

Dobrovolníci zachrání nedaleko Strakonic životy stovkám žab. Postavili tu totiž takzvané migrační bariéry, kvůli nimž už obojživelníci nebudou přecházet frekventovanou silnici. Ochránci přírody budou žáby od zábran postupně přenášet v kbelících na druhou stranu, kde je vypustí k rozmnožovacímu rybníku.

„Nejdřív musíme vyhloubit rýhu, do které budeme dávat zástěnu. To, aby se žáby nemohly podhrabat, protože to ony umí. Zábrana se bude potom přidělávat ke dřevěným kůlům. Máme připravené takové tvrdší fólie. Celá akce je taková svépomoc,“ popisoval Jan Juráš ze strakonické základny Svazu ochránců přírody.

S prací u výpadovky ze Strakonic do Volyně v sobotu odpoledne pomáhali zkušení členové „žabích hlídek“ i úplní nováčci. „My jsme tu zcela poprvé. Chceme, aby tu žáby v pořádku přežily, rozmnožily se a žily nám tady dál. Je to lepší, než aby byly přejeté na silnici,“ řekla Vlasta Poskočilová, která přijela se synem Radovanem.

Podle ochránce přírody Alana Šturmy jsou za současného provozu na výpadovce zábrany pro žáby jedinou možností. „Tady nemá šanci skoro ani člověk, natož žába, zvlášť ne ropucha. Jsem si jistý, že by se jich na druhou stranu dostalo hodně málo. Navíc když je ještě po soumraku chlad, tak ony jako studenokrevní tvorové mají tendenci ztuhnout a pohybovat se hodně pomal. Za tohohle provozu jsou zábrany jedinou šancí, jinak by tady ropuchy asi ani nebyly,“ komentoval.

Ochránci přírody ze Strakonic díky zábranám zachrání při jarním tahu stovky žab.

autor: Václav Malina
Spustit audio