Stovky infikovaných klíšťat žijí na ježcích a veverkách ve městech
Na tělech ježků, veverek a kosů ve městech se drží stovky klíšťat. Jihočeští parazitologové prokázali, že hodně z nich je nakažených lymskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou.
Přítomnost původců nákazy sledovali na uhynulých zvířatech nalezených v Praze, Brně a Českých Budějovicích. Za více než rok prozkoumali už téměř 200 vzorků tkání.
„U ježků se vyskytují jedinci, kteří mají desítky až stovky klíšťat, obdobné je to u veverek, ale i kosi mohou mít deset klíšťat různě po těle. Tito jedinci většinou mají hodně patogenů, které mohou dále přenášet další klíšťata, která pak mohou nakazit i člověka,“ říká parazitolog Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích Václav Hönig.
To, že vědci zkoumají právě veverky, ježky a kosy, není náhoda. „Ježci jsou známí tím, že mají schopnost kumulovat velké množství různých patogenů, nejen přenášených klíšťaty. Veverky jsou zase známé pro velké množství klíšťat, ale i blech nebo vší. Kosy jsme přidali zejména kvůli zapojení ptáků. Všechna tato zvířata tráví alespoň část svého života na zemi, kde se snadno dostanou do kontaktu s klíštětem,“ vysvětluje parazitolog.
Klíště můžete chytit i v centru města. Boreliózu poznáte podle skvrny, u encefalitidy to neplatí
Téma prevence klíšťové encefalitidy a lymské boreliózy se vrací rok co rok, přesto zůstáváme asi stejně nepoučitelní. Vždy se totiž nakazí další lidé. Je to tak? To byla úvodní otázka na Ludmilu Sattranovou, vedoucí lékařku Centra očkování při Zdravotním ústavu v Českých Budějovicích, v pořadu Zdravíčko.
Pravděpodobnost, že se nakazíte boreliózou nebo encefalitidou od klíštěte ve městě, je skoro stejná jako v přírodě, ne-li větší. „Ve vzorcích tkání jsme nalezli původce lymské boreliózy. U ježků to bylo i přes 60 procent jedinců, což je až překvapivě vysoké procento,“ popisuje Václav Hönig.
V případě klíšťové encefalitidy byl záchyt významně nižší, jedná se řádově o procenta. „Nicméně klíšťová encefalitida se i ve volné přírodě vyskytuje významně méně než lymská borelióza,“ připomíná parazitolog.
Projekt jihočeských vědců potrvá až do konce roku 2019. Protože se tato metodika osvědčila, dá se předpokládat, že se výsledky výzkumu budou používat i v budoucnu pro sledování výskytu klíšťové encefalitidy a boreliózy ve městech.
Související
-
Klíšťata jsou v horkém a suchém létě méně aktivní a šetří energii
Klíšťatům vedra nesvědčí. Letos paraziti výrazně utlumili aktivitu. U Českých Budějovic to zjistili vědci, kteří pravidelně klíšťata odchytávají a využívají je pro výzkum.
-
Babské rady na klíšťata neplatí. Vždy je třeba vzít pinzetu a opatrně vyviklat
Nemocemi od klíšťat se na jihu Čech nakazí nejvíce lidí v republice. Na našem území se vyskytuje více než deset druhů klíšťat, nejběžnější je klíště obecné.
-
Jihočeští vědci mají nové laboratoře pro výzkum viru zika i klíšťové encefalitidy
Biologické centrum Akademie věd v Českých Budějovicích má nový pavilon pro parazitology. Přístavbou vznikly laboratoře, pracovny, přednáškový sál, moderní technické zázemí.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Místo tanků terénní vozy. Ruské zásoby obrněné techniky se tenčí, nemůže vést boj jako dřív
-
Distributoři odmítají lékárnám dovézt léčiva nebo je dodají se zpožděním. Lékárníci chtějí žalovat stát
-
Kdyby přišla regulace kryptoměn před šesti lety, tak tady dnes nejsme, říká majitel největší směnárny
-
Tibet zasáhlo zemětřesení o síle 6,8 stupně, cítili ho až v Nepálu. Čína hlásí přes 50 obětí