Stipendia pro žáky technických oborů nabízí Jihočeský kraj i samotné firmy
Až 27 tisíc korun za tři roky studia může od Jihočeského kraje jako stipendium získat šikovný učeň. Podporu svých budoucích zaměstnanců ještě při studiu nabízejí ale i samotné firmy. Společně se tak snaží přilákat mladé lidi k technickým oborům.
Jihočeský kraj ve svém programu nabízí stipendium studentům oborů, jako je klempíř, tesař, čalouník, obráběč kovů nebo nástrojář.
Cílem je nejen zvýšení zájmu o dané učební obory, ale také motivace žáků ke zlepšení docházky, minimalizace neomluvené absence, zlepšení studijních výsledků a zabránění předčasnému ukončení vzdělávání.
Stipendium od kraje můžou čerpat žáci už v prvním ročníku, a to 500 korun za měsíc. V případě, že na konci roku dosáhnou vyznamenání, dostanou ještě jednorázovou odměnu 1000 korun.
V druhém i třetím ročníku se odměna navyšuje. Za tři roky studia s vyznamenáním si tak učeň od Jihočeského kraje může přijít až na 27 tisíc korun.
Ke studiu technických oborů chtějí podobně motivovat i samotné firmy. Například českobudějovický výrobní závod strojírenské společnosti Groz-Beckert Czech, který spolupracuje se Střední odbornou školou strojní a elektrotechnickou ve Velešíně, nabízí učňům už v prvním ročníku 1500 korun měsíčně. Částka se také s postupujícím vzděláním navyšuje, a to až na 3000 korun za měsíc ve čtvrtém ročníku studia.
Čtěte také
Studenti také dostávají každý rok nový pracovní oděv, chodí na placenou odbornou praxi a mají nárok i na příspěvek na cestovné na praxi. Zároveň můžou do firmy v létě nastoupit na brigádu. Podle Moniky Tischlerové z personálního oddělení firmy je to efektivní způsob, jak si vychovat vlastní zaměstnance.
Po technicky vzdělaných zaměstnancích je v současnosti na trhu práce velká poptávka. Jihočeský kraj proto navíc vypsal dotace na podporu technického vzdělávání a celkem se mezi žadatele chystá rozdělit dva miliony korun.
Loni o dotaci požádalo 35 škol. Peníze použily například na technické kroužky, vydání vlastních učebních textů nebo propagaci v městské hromadné dopravě. Letos jsou peníze určené na podporu technických přehlídek vzdělávání, technické publikace pro žáky základních škol, kroužky a také spolupráci škol a firem.
Související
-
I zdánlivě malý úkol se stavebnicí Merkur pomáhá zvyšovat zájem o technické vzdělávání
Studenti ze šesti evropských zemí poznávají jižní Čechy díky projektu CoCo+. Jeho cílem je zvyšování úrovně odborného vzdělávání v technických a přírodovědných oborech.
-
Učňů je málo a často do školy ani nepřijdou. Chybí návyky z rodiny, říká ředitel
Do jihočeských středních škol loni nastoupilo zhruba 27 tisíc žáků. Studenti učilišť tvořili necelou pětinu. Zájem o učňovské obory dlouhodobě klesá.
-
Firma Bosch má díky státní podpoře vytvořit přes 600 nových míst. V kraji ale chybí dělníci
Na začátku byl stručný premiérův tweet: „Pokračujeme v získávání investic. Vláda podpořila investiční záměr firmy Bosch, v jižních Čechách by měla vytvořit 620 míst.“
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Klíč ke konci války leží v Moskvě. Dokud Rusko bude chtít válčit, Spojené státy nic neudělají, míní expert
-
Hokejisté Pardubic zdolali brněnskou Kometu 2:1. Dynamo srovnalo stav finálové série na 1:1 na zápasy
-
USA zveřejnily údaje o vraždě senátora Kennedyho. Zhruba 10 000 stran popisuje atentát z roku 1968
-
Američan strávil 24 hodin ve vazbě. Floridské úřady ho mylně označily za nelegálního migranta