Učňů je málo a často do školy ani nepřijdou. Chybí návyky z rodiny, říká ředitel

21. listopad 2017 10:15

Do jihočeských středních škol loni nastoupilo zhruba 27 tisíc žáků. Studenti učilišť tvořili necelou pětinu. Zájem o učňovské obory dlouhodobě klesá. S problémem se potýká i Střední škola polytechnická v Českých Budějovicích, kde kvůli nezájmu dokonce jeden obor vůbec neotevřeli.

Truhlařinu studuje osmnáctiletý Jaroslav Janura. Řemeslo má v rodině a o jiném oboru neuvažoval, i kvůli budoucímu uplatnění. „Dřevo je mi příjemné, voní to a neušpiníte se tolik. Strejda je truhlář, má vlastní firmu, tak počítám, že půjdu k němu,“ říká.

Právě o truhlářský obor je teď na Střední škole polytechnické v Českých Budějovicích největší zájem. Naopak zedníků, kteří kdysi školu plnili, je nedostatek.

„Zedníků jsme mívali třídu, dříve dokonce dvě a více tříd. Teď máme devět zedníků v ročníku, což je velice málo. Přitom firmy si zedníky žádají, ale děti to nereflektují. Možná je odrazuje práce venku, montérky, vápno,“ komentuje ředitel Luboš Kubát.

Do učňovské dílny se podíval Matěj Vodička

Obor montér suchých staveb dokonce škola v letošním roce vůbec neotevřela. Přihlásil se pouze jeden zájemce. „Je to škoda, protože sádrokartonáři mají opravdu hodně zakázek. Náš učitel odborného výcviku je se žáky druhého a třetího ročníku stále na zakázkách, práce je spousta. Ale co si budeme povídat, je to nejlevnější pracovní síla a děti jdou radši na maturitní obor, byť na to třeba nemají, prostě to zkouší,“ dodává Luboš Kubát.

Problém vidí zejména v upadající morálce žáků a často podceněné výchově rodičů. „Takovým hlavním ukazatelem je velká absence. Nemají vypěstované z rodinného života návyky, že musí ráno vstát a dojít do školy. Po cestě je spousta lákadel, obchodní domy a mnozí prostě do té školy nedojdou. Jsou nespolehliví a absence je opravdu veliká,“ popisuje

Příčinou je ale také obrovský pokles žáků středních škol. Před deseti lety jich na jihu Čech bylo přibližně o 10 tisíc více. „Tenhle propad žáků se objevoval několik let v mateřských školách, potom byla velká populační exploze a ty děti z mateřských škol teprve teď vstupují do základních škol. Na středních školách očekáváme nárůst v průběhu šesti sedmi let,“ vysvětluje Hana Šímová, vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy krajského úřadu.

Klesající zájem o zednické a stavební obory trápí podle Hany Šímové učiliště v celém Jihočeském kraji. Nejvíce zájemců naopak registrují ve strojírenství.

autor: mvo