Stefan Zweig: Svatba v Lyonu. Křehký příběh o lásce na život a na smrt odehrávající se v roce 1793 v revolucí zmítané Francii

28. listopad 2021

Vzpurné město Lyon bylo během francouzské revoluce dobyto a v jednom ze sklepení, kde čekají odsouzení na smrt, se setkávají událostmi odloučení snoubenci. Mladým lidem zbývá jenom pár hodin života. Jak s nimi naloží?

Napsal: Stefan Zweig
Překlad: Věra a Karel Houbovi
Režie: Jakub Doubrava
Čte: Josef Nechutný
Mistr zvuku: Ondřej Franěk
Pořad připravil: Dominik Mačas
Natočeno v plzeňském rozhlasovém studiu v roce 2017.

Povídka Svatba v Lyonu vyšla v povídkovém výboru Jaro v Prátru.

„Nikdo v té chvíli nemyslel na smrt a těm, co ji cítili, už nepřipadala tak děsivá. Mezitím přítel, který byl na svatbě za svědka, šeptem promluvil s několika ostatními odsouzenými a krátce na to propukla další nezvyklá činorodost. Muži vynosili z malé vedlejší místnosti slamníky a novomanželé ještě omámeni štěstím, jež je potkalo, si toho nepovšimli, ani když k nim onen přítel přistoupil a s úsměvem jim řekl, že on a ostatní, kteří sdílí stejný osud, by jim rádi dali svatební dar, že je však těžké dávat nějaké pozemské dary těm, jejichž chvíle života jsou už sečteny. A že proto chtějí poskytnout novomanželů to jediné, čím by je snad mohli potěšit. Tiché soukromí jejich svatební a zároveň poslední noci.“

Stefan Zweig

Stefan Zweig se narodil 28. listopadu 1881 ve Vídni

Po vypuknutí druhé světové války spisovatel opustil rodné Rakousko a emigroval do Velké Británie. Psal, pořádal přednášková turné a veřejně vystupoval proti fašismu. Nakonec opustil i Anglii, nějaký čas žil ve Spojených státech, až se se svojí druhou ženou usadil v Brazílii. V únoru 1942 tam oba dobrovolně ukončili svůj život.

„Než ze svobodné vůle a s jasnou myslí odejdu z tohoto života, musím ještě splnit poslední povinnost: vyjádřit vřelé díky této skvělé zemi Brazílii,“ napsal ve svém dopise na rozloučenou slavný spisovatel.

Otec Stefana Zweiga byl moravský Žid usazený v hlavním městě habsburské monarchie. Podnikal v textilnictví, matka pocházela z vlivného a bohatého rodu a vyrostla v Itálii.

Jako druhorozený syn, který nemusí po otci převzít firmu, mohl Stefan Zweig studovat a věnovat se svým zálibám – umění a literatuře. Vystudoval filozofii, germanistiku a romanistiku v Berlíně a ve Vídni. Psal psychologické povídky a novely a životopisné romány o významných literátech či zajímavých postavách evropské historie.

Život Stefana Zweiga samozřejmě ovlivnil od 30. let v Evropě stále se rozpínající nacismus. Jeho knihy spolu s díly dalších nežádoucích autorů pálili nacisti veřejně na náměstích německých měst.

Až po autorově smrti vyšly jeho paměti s názvem Svět včerejška. Je to jedna z nejlepších a nedůležitějších knih, díky které můžeme pochopit novodobé dějiny a kulturní dění Evropy. Psal ji těsně před smrtí právě v Brazílii.

autoři: Martina Toušková , Stefan Zweig
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...