Starý swing v novém a krása lidského vícehlasu

5. březen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dvojkoncert Voxtetu a Two Towers Hulu Jazz v českobudějovickém rozhlase

„Našeho trumpetistu napadlo symbolické spojení mezi Hradcem Králové a Českými Budějovicemi. První město má Bílou a druhé Černou věž. Proto Two Towers. A všichni se utíkáme k hudbě jako k léčitelce. Hulu je tedy zkratka: hudební léčebný ústav,“ tak zpěvačka Petra Chlebníčková vysvětluje zajímavý název mladé sympatické swingové kapely Two Towers Hulu Jazz.

Kapela vznikla v srpnu 2012 během Letní jazzové dílny Karla Velebného ve Frýdlantu. Petra Chlebníčková zastupuje její jihočeskou větev společně s trumpetistou a zpěvákem Jindřichem Zíkou a bubeníkem Marianem Jungwirthem – všichni jsou zároveň členy českobudějovického Rozhlasového swingového orchestru vedeného Václavem Hlaváčem. Východní Čechy pak zastupuje klavírista a akordeonista Radek Škeřík a kontrabasista Jan Kodym.

Soubor Two Towers Hulu Jazz staví svůj repertoár na osvědčených standardech zámořského původu. Reprezentativní část svého repertoár představil na debutovém albu, které spatřilo světlo světa před několika měsíci – s povětšinou anglicky zpívanými songy jako Blue Skies, Some Of These Days, Lullaby of Birdland, Black Coffee, Love For Sale a dalšími. „Snažíme se však starším melodiím vtisknout novou tvář. Jsme ovlivněni pojetím mladých jazzových zpěvaček, jakými jsou například Sara Gazarek nebo Sophie Milman,“ vysvětluje Petra Chlebníčková.

Dvojkoncert s Voxtetem

Voxtet

Voxtet už dlouho patří k domácí špičce mezi vokálními sestavami zpívajícími a cappella, tedy bez doprovodu hudebních nástrojů, vkusně propojenou směsici popu, jazzu i swingu. Mezi bonbónky, kterými překvapuje publikum, patří skvělá verze "trampské hymny" Rosa na kolejích, která zazněla i na dvojkoncertu v budějovickém rozhlasovém studiu.

Pětice vedená nadaným hudebníkem Martinem Mikešem se při svém vzniku inspirovala věhlasnými vokálními skupinami Take 6 a Real Group. Spolupracovala s řadou významných hudebníků jako jsou Jiří Stivín, Vinzent Kummer, Jan Kříž, Close Harmony Friends, Dobrý večer Quintet nebo Zatrestband. Od roku 1999 zpíval soubor na více než 300 koncertech v 11 zemích Evropy, od Švédska až po Sicílii. Těsněji spolupracují členové Voxtetu s žánrově spřízněnou slovenskou skupinou Close Harmony Friends.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, šéfredaktor a moderátor Rádia Junior

Tomáš Vacek

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.