Spolektiv i s hosty a bývalými členy třicet let od svého vzniku

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Spolektiv a jeho bývalí členové ve velkém nahrávacím sále českobudějovického Rozhlasu

Koncert, to nejsou z pohledu posluchače chvíle prožité na sedadle, ale také následné emoce a vzpomínky. Rozhlasové koncerty mají výhodu, že jsou zaznamenány a odvysílány. V říjnu roku 2018 slavila výborná folk-rocková skupina Spolektiv i s hosty a bývalými členy třicet let od vzniku ve Studiovém sále ČRo ČB. První díl malého výběru z památného jubilantského koncertu pro vás připravil Jiří Kasal.

Málokdy se stává, že ten druhý život kapely, která se rozhodla po mnoha létech navázat na svou minulost, je podobně hodnotný, ale ještě jinak zajímavý než ten první. To je nejspíše případ pozoruhodné jihočeské folk-rockové kapely Spolektiv.

Tato kapela vznikla ze studentů Pedagogické fakulty v Českých Budějovicích v dubnu 1988. Rychle  si udělala dobré jméno na domácí folkové scéně a s příznivým ohlasem vystoupila na domácích prestižních přehlídkách a festivalech - Porta, Zahrada Strážnice, Prázdniny v Telči, Folkové prázdniny a  dalších.

V roce 1993 získala v Brně celostátní interpretační Portu a o rok později natočila CD …a ticho v sobě. Před vánočními svátky roku 1995 se Spolektiv rozpadl, aby se po necelých dvaceti letech navázal na dobré časy ve složení Jarda Hnízdil (zpěv, kytary, akordeon), Martin Jančura (zpěv, kytary, perkuse), Renata Švecová (zpěv a perkuse), Tonda Vidlák (saxofony, klarinet, flétny, dechový syntezátor) s tehdy novým členem, baskytaristou Jiřím Regáskem. 

Ale přidal tomu rozhodně něco navíc:

V průběhu  roku 2014 se Spolektiv vrátil na koncertní pódia a na sklonu února následujícího se roku znovuzrozený Spolektiv představil úspěšným koncertem i ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice. Pak ještě u nás hostoval na šestém ročníku koncertu Houpací kůň u Tří lvů a v říjnu roku 2018 Spolektiv se vrátil do míst, kde mnoha léty natáčel, znovu, aby i s hosty-bývalými členy také oslavil třicet let od svého vzniku.  

Tehdy kapelník Jaroslav Hnízdil řekl: „V devadesátých letech minulého století se o nás sem tam tvrdilo, že jsme předběhli dobu, že jsme nadčasoví. Já mám teď po letech pocit, že se to tak nějak seběhlo a hudebním výrazem jsme se stali pro posluchači čitelnějšími a že nám rozumí."

To platilo  právě i o jubilantském koncertu Spolektivu z října roku 2018 v Českém rozhlasu České Budějovice, v jehož studiu, mimochodem, tato kapela již v devadesátých letech natáčela. Malý výběr z tohoto koncertu vám nabídneme v působivé  kombinaci folku, rocku, šansonu a jazzu  k poslechu ve dvou po sobě jdoucích půlhodinkách.

A už v té první se v roli hostů představili bývalí členové Spolektivu - flétnista Vladimír Světlík, houslista i zpěvák Lukáš Holec a také jako textař bývalý baskytarista této neobyčejné formace Zdeněk Zajíček, nynější českobudějovický rozhlasový redaktor.

autoři: Český rozhlas České Budějovice , Jiří Kasal | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová