Spirituály, avšak také evergreeny v podání vokální skupiny X-tet z Jindřichova Hradce

Zkraje roku 2013 vystoupila ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice jindřichohradecká vokální skupina X-tet vedená Štěpánem Štruplem. Koncert byl zasazen ještě do vánočního času, čemuž se přizpůsobila i dramaturgie, ale pro Koncertní ozvěny jsme vybrali „nevánoční“ písničky.

Skupinu X-tet tehdy tvořili „čtyři tety a jeden strejda“, jak s úsměvem představil Štěpán Štrupl, tedy společně s ním Magda Bartošková, Viktorie Bazáková, Vendula Nováková a Lenka Valinová.

Na počátku roku 2013 měl už a cappella zpívající X-tet první album s názvem Jen pár dní, na němž je také anglicky interpretovaný spirituál Every Time I Feel The Spirit, Pokaždé, když cítím Ducha. A ten Koncertní ozvěny otevře.

Dále zazní z většiny známé spirituály se dvěma vybočeními do vod populární hudby. Jmenovitě písničky Dál, dál tou vodou, Autobusy přijíždějí, Nebe na zemi, Dva modré balónky, To já, o Pane můj, Boží mlýny, Starý příběh a Kdo bude v nebi žít.

X-tet má dnes za sebou už sedmnáctiletou historii a řadu zdařilých vystoupení. Také se početně rozšířil o dva členy a nástrojový doprovod v podobě šestistrunné a dvanáctistrunné kytary s kontrabasem, přičemž ale a cappella základ repertoáru zůstal zachován. Před sedmi roky formaci vyšlo druhé album Šepotání.

V Koncertních ozvěnách se ale s X-tetem rozloučíme songem z jeho prvního cédéčka, tedy Petrem Jánským otextovanou slavnou baladou ještě slavnějšího jazzového pianisty Errolla Garnera Místy, kterou možná znáte v podání Nezmarů.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související