Smutno-veselá je pro lukostřelce Davida Drahonínského stříbrná medaile z paralympiády v Paříži
Lukostřelec David Drahonínský, který se narodil a prožil dětství v jižních Čechách, je jedním z nejúspěšnějších českých parasportovců. Drží dva světové rekordy, které opakovaně posunul. Je několikanásobným mistrem republiky, Evropy i světa, z pěti paralympiád má sedm medailí.
Ta poslední, stříbrná s kouskem Eiffelovky je z letošní paralympiády v Paříži a váží 535 gramů. „Když tu medaili držím v ruce, tak je to takové smutno-veselé. Trošku převažuje to veselé, protože se mi podařilo, o čem jsem snil, totiž že mi jela do Paříže fandit mamka a byl tam i kamarád Vladimír z Kanady. Odvezl jsem si medaili a oni mohli být u toho. A bylo tam i hodně mých sousedů z Čakovic v Praze, ti mi přijeli přes půl Evropy fandit,“ říká.
David Drahonínský závodí v kategorii W1 kladkový luk. Na paralympiádě soutěžil jednak v individuálním klání, ale také v mixu. Právě v této disciplína společně se Šárkou Pultar Musilovou stříbrnou medaili získal.
Individuální závod mu ovšem nevyšel, nedostal se přes čtvrtfinále a zlato z Tokia neobhájil. „Toho smutku je ve mně pořád ještě víc, než by mělo. Člověk totiž trénuje, připravuje se, dá do toho ještě víc než předtím, snaží se zlepšovat ve všech oblastech, o nichž si myslí, že vedou k úspěchu... A tak jsem nečekal, že moje svíčka v jednotlivcích bude uhašená tak brzy. Ale dneska můžu říct, že ji sfouknul ten, kdo nakonec celý turnaj vyhrál. Když člověk řekne, že prohrál s olympijským vítězem, tak to není tak strašné,“ komentuje.
Čtěte také
I David Drahonínský je ovšem paralympijským vítězem, dokonce dvojnásobným. Jeho souboj s Američanem Jasonem Tabanskym byl soubojem velikánů. „Já jsem se od rána cítil celkem dobře, Jason je můj kamarád, známe se asi sedm let, píšeme si, znám jeho ženu. A když jsem zjistil, že budu střílet proti němu, vůbec mě to netěšilo. Říkal jsem si, proč jsme na sebe nemohli narazit v pavouku někdy jindy,“ vzpomíná.
Kamarádi se potkali už ve čtvrtfinále. „A bude to znít divně, ale já jsem mu to vítězství trochu přál. Měl jsem podobný pocit už v Riu a v Londýně, já všecky ty kluky znám. A je to krásný pocit vyhrát olympiádu. Já ji vyhrál už v Pekingu v roce 2008 a minule v Tokiu, kde jsem to slíbil tátovi, který zemřel. A vždycky jsem říkal, že ve sportu můžete kdykoli prohrát, když je někdo lepší. A Jason těch patnáct šípů zvládl prostě vystřelit lépe než já. Zasloužil si postoupit,“ zdůrazňuje David Drahonínský.
Teď s radostí sleduje, jak si Jason jako letošní paralympijský vítěz užívá slávu a přízeň společnosti v Americe. „A já si užívám tu svou tady. Média, Česká televize ve svých přenosech a Český rozhlas v pořadu Olympijský rok, věnovala parasportovcům obrovský prostor a za to bych jim chtěl moc poděkovat. Není hodina, kdy bych v Čechách nepotkal někoho, kdo mě díky tý mý barevný palici pozná, osloví a řekne: Jste borec a to nevadí, že jste prohrál v těch jednotlivcích, gratulujeme vám k tý stříbrný medaili. Je to strašně hezký,“ dodává.
Celý rozhovor s handicapovaným lukostřelcem Davidem Drahonínským si poslechněte online.
Související
-
Na hod kuželkou přesedlal po úrazu někdejší Muž roku a lyžař Martin Zach. Sní o paralympiádě
Skromnost, přirozenost a sympatii ocenili v roce 2009 členové poroty, která Martinu Zachovi udělila titul Muž roku. Následujícího dne skočil do vody a poranil si páteř.
-
Za pět olympiád už bych byl na bedně, komentuje s nadsázkou svou kariéru windsurfař Karel Lavický
Karel Lavický, pětinásobný mistr republiky ve windsurfingu, Jachtař roku, vítěz dvou super cupů a stříbrný medailista z mistrovství světa, startoval třikrát na olympiádě.
-
Při sportu zvaném „gólbal“ musejí být fanoušci potichu, popisuje předseda paralympijského výboru
Atletika, cyklistika, jezdectví, kanoistika, lukostřelba, nebo třeba triatlon, to jsou sporty, které uvidíme na olympijských hrách. Dokonce i ve verzi pro hendikepované.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka