Slepice prohrály s klavírem. Virtuos Matyáš Novák ale věří, že se k neobvyklému koníčku zase vrátí
Za pár dní mu bude teprve šestadvacet let, ale svým uměním už dobývá svět. Klavírního virtuosa Matyáše Nováka znají posluchači nejen v koncertních síních, ale díky jeho neobvyklým zálibám si ho všimla i laická veřejnost. Slepice už sice momentálně nechová, ale lokálkami jezdí pořád rád.
Matyáš Novák se právě vrátil z turné po USA, následně hrál v Holandsku a Velké Británii. „Cestování po Evropě mi nevadí, na to jsem zvyklý, ale mezikontinentální lety jsou skutečně náročné. Člověk si musí nechat den na aklimatizaci, protože zvláště v případě Spojených států je časový posun značný, což mi neudělalo moc dobře. Ale samozřejmě na mém výkonu se to nesmí projevit,“ popisuje.
Mezi jeho oblíbené skladatele patří Antonín Dvořák, který je mu blízký i koníčky. Antonín Dvořák totiž miloval vlaky a choval holuby. „Já jsem choval asi patnáct let slepice, na několik let jsem k nim přidal i husy, perličky, krůty, křepelky,“ vypráví Matyáš Novák.
Čtěte také
Drůbež ale musela ustoupit umění. „Když je člověk několik týdnů pryč a nemá nikoho, kdo by se mu tak dlouho o zvířata staral, tak to prostě nejde. Došlo tedy na to, že jsem si musel určit priority. Přispělo k tomu asi i to, že jsem zakoupil starou nemovitost, kterou momentálně rekonstruuji, a chov jsem tedy musel přerušit. Pevně ale věřím, že se k němu v budoucnu vrátím,“ vysvětluje.
Matyáš Novák je také velkým fanouškem regionálních železničních tratí. „Lokálky mě naprosto fascinují, protože díky nim se člověk může podívat na místa, kam by jinak vůbec nezavítal. Když ta trať vede nějakým údolím podél řeky nebo se různě kroutí mezi poli, skutečně mi to dodává i inspiraci k hudební tvorbě,“ říká.
V červnu bude klavírista Matyáš Novák hostem festivalu Hvězdy nad Vltavou v Českých Budějovicích. Rozhovor s ním si poslechněte v kulturním magazínu Kavárna.
Související
-
Kompletní klavírní dílo Bedřicha Smetany nahrála Jitka Čechová, připravila i pořad pro rozhlas
Bedřicha Smetanu má Jitka Čechová pod kůží. Česká klavíristka nahrála kompletní klavírní dílo tohoto autora a o skladateli natočila rozsáhlý pořad pro Český rozhlas.
-
Když spustilo pět Špačků, byl chaos v celém paneláku, vzpomíná na dětství violoncellista Petr Špaček
Jsem Petr Špaček a ano, houslista Josef Špaček je můj bratr – těmito slovy otevírá skvělý violoncellista a skladatel své webové stránky. Ze stínu bratra ale už vystoupil.
-
Netradiční představení na řece a v poštovní budově nebo operu na návsi přináší festival Jižní Svéráz
Divadlo tam, kde byste ho možná nečekali – tak lze charakterizovat nový divadelní festival Jižní Svéráz. Nabídne představení na řece, v budově staré pošty nebo v pivovaru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.