Slávek Janoušek – Dušičky (2011)

3. listopad 2021

Bývalý učitel češtiny a výtvarné výchovy Slávek Janoušek, narozený v roce 1953 v Ústí nad Orlicí, pronikl do společnosti Nohaviců a Plíhalů počátkem 80. let. Předtím psal písničky pro brněnská netradiční divadla.

Jakkoli ho většina posluchačů zná především jako jednoho z pomyslného tria písničkářských mušketýrů, které s ním čas od času tvoří Vlasta Redl a Samson Lenk, na folková pódia začal vyjíždět ve dvojici s Lubošem Vondrákem.

Takhle se poprvé představili v roce 1984 na festivalu Porta a publikum si jejich „divadelní folk“ plný odpozorovaných situačních skečů okamžitě oblíbilo.

Spolu s Lubošem Vondrákem nahráli i album Dušičky, které je navzdory poněkud smutně zabarvenému názvu plné vtipných a veselých písniček adresovaných především dětem. Ale nejen jim.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.