Saturn se schoval do sluneční záře, ale další čtyři planety v únoru spatřit můžete
Kdo rád pozoruje na obloze okolní planety, bude se teď na nějakou dobu muset obejít bez Saturnu. Jak vysvětluje jihočeský astronom Miloš Tichý, tato krásná planeta s prstenci se v únoru schovala do sluneční záře a několik měsíců ji neuvidíme.
„V první polovině měsíce můžeme večer nízko nad západem pozorovat planetu Jupiter. Pak máme během noci smůlu a další planety jsou k vidění až nad ránem,“ popisuje.
Kdo si přivstane, může podle něj v časných ranních hodinách spatřit nad jihovýchodem načervenalý Mars a jako jitřenka nízko nad obzorem zazáří planeta Venuše. „Pak je tam ještě Merkur, ten máme šanci vidět v první polovině února ráno nízko nad jihovýchodem,“ dodává.
Související
-
Měsíc můžeme na obloze vidět i odpoledne, nebo dopoledne. Souvisí to s jeho oběhem kolem Země
Osmého února dorostl Měsíc do první čtvrti. „To je nejlepší na pokochání se dalekohledem. Paprsky dopadají šikmo, každá vyvýšenina vrhá dlouhý stín,“ připomíná astronom.
-
Každý den tři minuty světla navíc dostaneme v únoru
S postupující zimou se dny prodlužují. Prvního února vyšlo v Českých Budějovicích slunce v 7.33 hodin a zapadlo 16.59 hodin, světlý den tedy trval devět hodin a 26 minut.
-
Jednou za 28 let připadají dny v týdnu na úplně stejná data, fáze Měsíce se opakují po 19 letech
V kalendářích běžně zjišťujeme, kdo má daný den svátek. Objevují se tam ale i různá čísla a písmena, jejichž význam málokdo zná. Souvisí s pohybem nebeských těles.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?