Sál budějovického rozhlasu rozezněly křídlovky, trubky i klarinety. Zahrála dechovka Březovanka

24. listopad 2022

Po dvouleté covidové přestávce rozezněly studiový sál Českého rozhlasu České Budějovice tóny křídlovek, trubek, tenorů, klarinetů, tuby, pozounu a bicích. Zkrátka – zavítala k nám špičková profesionální dechovka Březovanka, která vznikla v roce 1992 a letos tedy slaví 30 let na české hudební scéně.

Od první písničky bylo jasné, že máme tu čest s výbornými muzikanty. Jak by ne, drtivá většina členů Březovanky hraje v Hudbě Hradní stráže a Policie České republiky a učí na základních uměleckých školách.

Publikum skvělou úroveň kapely i zpěváků od první skladby odměňovalo nejen společným zpěvem, ale i potleskem uprostřed písní za nádherně odehraná orchestrální sóla.

Virtuózně hrající klarinety, křídlovky a tenory se mohly spolehnout na hodinkově přesný doprovod, nápaditě hrané bicí a samozřejmě i na lahodně znějící tubu, na kterou kapelník Jiří Vojtěch zahrál sólo na známé téma „Pes jitrničku sežral“ a zpestřil jím jeden z lidových valčíků. Sympatičtí sólisté Klára Bucková, Aneta Suková, Ondřej Kristek i Jan Šimůnek zpívali jako o život.

Návštěvníci po dvou hodinách odcházeli nadšeni a mnozí si odnášeli i nové album kapely, které vydala ke svému letošnímu výročí. Záznam vydařeného koncertu Březovanky si ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice můžete poslechnout na Silvestra od 12 do 13 hodin.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser