Rybník může fungovat jako čistírna odpadních vod, zjistili jihočeští vědci
Rybníky nemusí sloužit jen k chovu ryb. Vodní organismy v nich dokáží podle zjištění jihočeských vědců dočistit i vodu z čistírny odpadních vod. Tento způsob je nejenom ekologický, ale také levný.
K výzkumu vědci využívají experimentální rybník ve Vodňanech. „Za ním vidíme čistírnu, do které jsou přivedeny všechny odpady z města. Tenhle rybník je naplněný pouze těmi přečištěnými odpadními vodami, které stále ještě obsahují docela vysoké množství látek, které čistírna nebyla schopná zcela vyčistit,“ ukazuje Vladimír Žlábek, toxikolog z fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.
Vědci zjistili, že množství toxických látek se postupně snižuje. „Veškeré biologické osazenstvo rybníka, rostliny, ryby, plankton, postupně tyto látky odbourá. Některé látky jsou usazeny v sedimentech, jiné se váží na biologický materiál a živočichy, kteří se v rybníce vyskytují,“ vysvětluje Vladimír Žlábek.
Čtěte také
Tento způsob čištění ovlivňuje mnoho faktorů. „V rybníce probíhají přirozené procesy, které jsou závislé na teplotě, na biologickém oživení. Účinnost dočištění v takovém rybníce je mnohem vyšší v letních měsících, pozdním jaře, brzkém podzimu, naopak v zimních měsících se účinek snižuje,“ dodává toxikolog.
V experimentálním rybníce se dokonce velmi daří rybám. „Přitéká tam voda, která obsahuje i docela vysoké koncentrace živin. Ryby výrazně rychleji rostou, vypadají zdravé a jsou vyprodukované na přirozené potravě, takže chutnají lépe než ryby krmené například kukuřicí nebo ječmenem. Navíc jsme zjistili, že koncentrace sledovaných látek ve tkáních ryb je nízká a odpovídá v současné době nastaveným hygienickým limitům,“ uvádí Vladimír Žlábek.
Tento způsob dočišťování odpadní vody je nejen ekologický, ale také mnohem levnější než běžné průmyslové čištění.
Související
-
Řasy můžou v budoucnu nahradit ropu. Vědci přišli na to, jak z nich vyrobit biopalivo
Řasy dokážou být továrnou na cenné látky. Prokázal to česko-rakouský tým vědců. Mikrobiologové sinice geneticky upravili tak, aby vyráběly energeticky bohaté sloučeniny.
-
Oteplování planety motýlům nevadí. Jejich výskyt ovlivňuje především člověk, zjistili vědci
Hlavním strašákem pro přežití motýlů není změna klimatu, ale způsob obhospodařování krajiny. V matematických modelech a v databázích to zjistili jihočeští entomologové.
-
Vědci vytvořili genetický manuál pro výzkum mořských prvoků, ulehčí to další bádání
113 vědců z celého světa vyvinulo nové genetické metody zkoumání prvoků. Mezinárodní vědecký tým vedli českobudějovičtí parazitologové z Biologického centra Akademie věd.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Protestující: Gruzínská policie má taktiku na každý den. Někdy mlátí novináře, jindy nás nahání v ulicích
-
Politolog Just: Za plentou rozhoduje peněženka, ne hodnoty. ANO chce vládnout bez koaličního partnera
-
S ruským pasem na Ukrajinu. Cesta za manželem je trnitá, popisuje žena z Kyjeva
-
Prezidentský pardon pro syna: Biden ho dostatečně nevysvětlil, Trump toho využije, míní amerikanista