Relaxační areál s hřišti i kavárnou vznikne na břehu řeky u sídliště Vltava v Českých Budějovicích

4. březen 2023 08:53

Různé herní prvky, volejbalové kurty nebo i kavárnu a kulturní akce nabídne nový sportovně relaxační areál v Českých Budějovicích. Radnice ho postaví na levém břehu Vltavy za křižovatkou Diamant. Definitivně o tom rozhodli radní na mimořádné schůzi. Hlavní část odpočinkové zóny vyroste podél stávající cyklostezky směrem do Hluboké nad Vltavou. Město chce první část pro veřejnost otevřít už letos v létě.

Lokalita kolem cyklostezky za českobudějovickou křižovatkou Diamant se má kompletně proměnit do čtyř měsíců. „Chtěli bychom, aby vznikla kavárna, hřiště pro nejmenší děti, pro větší děti a workoutové hřiště, k tomu beachvolejbalové kurty. Chceme místo, kde by Budějovičtí mohli trávit svůj čas každý den,“ říká náměstek primátorky pro investice Petr Maroš z ODS.

Kavárna s restaurací najde zázemí v kontejnerových buňkách. Větší část areálu město otevře letos, další pak v roce příštím.

Druhá etapa by měla zahrnovat umístění nových mol i posunutí cyklostezky. „Plánujeme areál jak nad stávající cyklostezkou, tak pod ní. Aby byl potom možný pohyb mezi těmito dvěma místy, musíme cyklostezku přemístit blíže k průmyslovým areálům, to znamená od řeky dále, a stávající cyklostezka by se stala jenom stezkou pro pěší,“ vysvětluje Petr Maroš.

Návrh na řešení celé lokality pro město vypracoval ateliér českobudějovického architekta Martina Krupauera. Podle něj má místo výrazný potenciál. „Když levé město dostaneme k vodě, je to první kámen spojování toho zipu mezi levým a pravým břehem. Ty nespojíme jinak než aktivitami a atraktivitami, které mají lidé rádi a přirozeně za nimi půjdou,“ popisuje.

Část opozice záměr podporuje. Předseda zastupitelského klubu ANO Viktor Lavička ale už dříve v rozhovoru pro Český rozhlas řekl, že má pochybnosti o tom, zda se alespoň část areálu stihne do léta dokončit. „Tak, jak znám procesy, veškeré záležitosti, které jsou s tím spojeny, jak je to navrženo v kompletu, jsem k tomu trochu skeptický,“ reagoval.

Vedení Českých Budějovic přesto věří, že areál v červenci přivítá první návštěvníky. Náklady se podle odhadů vyšplhají zhruba na 50 milionů korun. Radnice teď také vypíše výběrové řízení na zhotovitele.

Spustit audio

Související