Radost z a cappella vícehlasého zpěvu neboli Voxtet a His Master´s Voice Band i s bonusem
Zpěv a cappella – tento termín z italštiny značí, že nebyly použity žádné hudební nástroje. V dějinách hudby měl více forem a vyvíjel se v prostředí chrámů, kostelů a kaplí v dobách, kdy nebylo možné použít k církevním účelům hudební instrumenty.
V dnešní době je použito a cappella zpěvu z jiných a jenom uměleckých důvodů, i když samozřejmě existuje bezpočet sborů a formací takto zpívajících církevní hudbu. Zvláště silně se uchytil vícehlas bez nástrojů v jazzu a swingu.
A několik výborně a cappella zpívajících sestav během minulých bezmála dvaceti let hostil studiový sál Českého rozhlasu České Budějovice. Malý výběr pro vás máme v Koncertních ozvěnách od Tří lvů.
Oba koncerty jsou z roku 2014, kdy táborská skupina His Master´s Voice Band pod vedením Josefa Čechtického a uskupení Voxtet z Českomoravské vrchoviny s vůdčím členem Martinem Mikešem předvedly, že lidský hlas je nejdokonalejší hudební nástroj.
Jako bonus přidáváme písničku od Beatles (těch však zazní v pořadu v provedení více) v a cappella podání vokální skupiny Pětník s Janem Hučínem, který česky otextoval song When I'm Sixty-Four, ale čtyři roky ubral. Když mi bude šedesát, tak se tedy ta písnička jmenuje.
Související
-
Tak navštiv bar a pusť si starý Jethro Tull, jak zpíval v rozhlasovém sále Luboš Pospíšil
Ústředním aktérem prvních májových Koncertních ozvěn od Tří lvů je zpěvák unikátního hlasového projevu, pronikavého tenoru, kytarista, bývalý člen C+K Vocal Luboš Pospíšil.
-
Skupina La Vina se narodila v pochmurném čase uzávěr, ale její písničky mohou potěšit
„Naše skupina vznikla době koronaviru, kdy měl náš bandžista a autor Petr Novák tolik písniček, že mu padaly ze šuplíku. A valily se a valily, že z toho byla La Vina.“
-
Blues, soul i rokenrol v přesvědčivém podání zpěvačky Tonyi Graves v budějovickém River Music Clubu
Vrátíme se do ledna roku 2017, kdy jsme natočili v tehdejším River Music Clubu v Českých Budějovicích koncert pozoruhodné, původem americké zpěvačky Tonyi Graves s kapelou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.