Půl roku odkládané mamografické vyšetření může způsobit, že se malý nádor zvětší až dvojnásobně

21. duben 2021

Preventivní vyšetření prsu odhalí nádor přibližně u jedné ženy ze sta. Přesněji je to 0,8 pozitivních nálezů na 99,2 negativních. Ženy, které se o své diagnóze dozvědí včas, mají větší šanci rakovinu porazit.

Odbornými kruhy se teď ale nese varovný signál, že v době pandemie lidé prevenci podceňují. „Od dubna loňského roku jsme po dobu několika měsíců měli výrazně nižší počet žen, které se dostavily na preventivní vyšetření. Jednak se bály, ale také ze začátku bylo zakázáno provádět tato vyšetření a na podzim se méně hovořilo o tom, že se prevence mohou opět rozběhnout,“ potvrzuje Halka Bitmanová, vedoucí lékařka rentgenového pracoviště EUC kliniky v Českých Budějovicích.

Prevence podle ní přináší především to, že lékaři objeví nádorové změny ještě v době, kdy nález nemusí být velký, a to znamená daleko lepší podmínky pro následné léčení. „Opravdu zanedbání prevence může vést k daleko závažnějším zdravotním potížím,“ zdůrazňuje.

V posledních týdnech českobudějovická klinika zaznamenává, že se ženy na preventivní vyšetření vracejí. Mnohdy už ale s většími zdravotními problémy. „Máme indicie, že teď bude víc žen, které přijdou už s nějakým pohmatovým nálezem. Už na podzim jsme pozorovali, že začaly chodit ženy s poměrně velkými nálezy,“ potvrzuje Halka Bitmanová.

I půl roku odkládaná prevence tak může hrát roli. „Zejména u mladších žen do menopauzy, které mají ještě hormonální aktivitu, se může stát, že se nádor z malého do jednoho centimetru může zvětšit i dvojnásobně,“ doplňuje lékařka.

Spustit audio

Související