Lidem, jejichž blízcí bojují s rakovinou, má pomoci nová kniha. Vychází z reálných zkušeností
Rakovina v rodině v otázkách a odpovědích blízkým. Tak zní název knihy, kterou připravil kolektiv psychologů na základě reálných zkušeností. Jedním z autorů je psychoonkolog Martin Pospíchal.
Kniha podle něj vychází z toho, že psychologové patnáct let trpělivě odpovídali pacientům a jejich blízkým na otázky v psychoonkologické poradně. „Zjistili jsme, že ta témata se opakují, takže nám přišlo užitečné dát dohromady knihu s odpověďmi. Shrnuje znalosti a zkušenosti jedenácti psychologů,“ vysvětluje.
Zatímco většina knih o onkologických onemocněních je určená pacientům, tato se zaměřuje primárně na jejich blízké. „Jsme si vědomi, že lidé v blízkosti to prožívají velmi podobně a někdy jsou zmateni. Nevědí, proč se onkologicky nemocná osoba chová nějakým způsobem. V knize najdou oporu, aby tomu rozuměli a také věděli, co s tím dělat,“ říká Martin Pospíchal.
Autoři se podle jeho slov snažili popsat, co znamená procházet onkologickým onemocnění a jak to může člověka ovlivnit. Velká část knihy se věnuje vztahům a komunikaci, dále faktickým informacím a také tomu, jak o onkologickém onemocnění hovořit s dětmi nebo jaké jsou možnosti, pokud se léčba nevyvíjí ideálním směrem.
Čtěte také
„Když člověk odchází od lékaře, má tendenci zasednout k internetu a začne hledat. Většinou na něj vyskakují negativní informace a ne vždy správné. Tato kniha dodává jakýsi řád, je psaná z praxe a obsahuje také kapitoly o zdrojích, radí, kde dál hledat ověřené informace,“ doplňuje Martin Pospíchal.
Během vlastní praxe poznal, že blízký onkologicky nemocného pacienta často prožívá situaci velmi podobně. „Proto nám připadá důležité vyzbrojit ho informacemi. Zklidňuje to hrany ve vztazích a dává to větší porozumění blízkým, aby dokázali být větší oporou. Víme, že opora skutečně léčí a pomáhá v uzdravování,“ připomíná.
Kromě knihy Rakovina v rodině v otázkách a odpovědích blízkým mohou lidé také využívat bezplatnou poradnu na webu České onkologické společnosti linkos.cz.
Související
-
Ani při chemoterapiích a ozařování neztratila optimismus. O vetřelci ve svém ňadru napsala knihu
I nemoc lze brát s nadhledem. Tak zní podtitul útlé knihy Vetřelec v mém ňadru, kterou napsala Milena Kolářová z Českých Budějovic. Popisuje v ní svůj boj s rakovinou prsu.
-
Včas zachycený nádor prsu dává až stoprocentní naději. Jaké jsou příznaky?
O zhoubných i nezhoubných onemocněních prsu hovořila v pořadu Zdravíčko lékařka Marta Horáková, která je primářkou chirurgického oddělení Nemocnice Písek.
-
Slipy a nedostatek sexu rakovinu prostaty nezpůsobují. Větší vliv má genetika
V trenýrkách půjdou ulicemi Písku účastníci pochodu Za zdravé chlapy. Pořádá ho urolog Jiří Ladman. Lékaři budou mluvit o problémech souvisejících s „chlapskou výbavou.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.