Vlastní toxické vztahy i nešťastné manželství její matky Nadi Urbánkové vedly Janu Fabiánovou k napsání knihy
Jak se člověk může zvednout poté, co zažil toxický vztah? Na tuto otázku odpovídá kniha Velký vztahový restart. Společně s terapeutkou Renatou Ježkovou ji napsala Jana Fabiánová, zpěvačka a herečka, dcera slavné Nadi Urbánková, žena, která jako první veřejně promluvila o sexuálním obtěžování známým psychiatrem Janem Cimickým. Při práci na knize vycházela z řady vlastních zkušeností.
„Já jsem zažila dynamiku toxického vztahu už z pohledu dítěte, protože maminka se nevdala úplně šťastně. A to je něco, co se předává z generace na generace. Pokud člověk nepozná zdravě nastavené hranice jako dítě, potom sám propadá nezdravým vztahům. Měla jsem partnery, kteří byli nebezpeční, manipulativní, zažila jsem to na vlastní kůži a na základě toho jsem začala psát tuto knížku,“ vypráví Jana Fabiánová.
Pojmenovala ji Velký vztahový restart. „Myslím, že je dobré, když už člověk dokáže odejít z toxického prostředí, se jakoby restartovat. Začít přemýšlet jinak o sobě, o tom, co si přejeme, co je pro nás dobré. To vyžaduje určitou hloubku a spoustu času, ale pak se můžeme odrazit a začít budovat nové vztahy lepším a bezpečnějším způsobem,“ vysvětluje.
Kniha má podle ní pomoci lidem ve chvíli, kdy opouští toxický vztah. „A nemusí to být jenom partnerský vztah, ale i rodinný, pracovní. Tento moment je úžasně osvobozující, ale na druhou stranu to člověka může uvalit do takové prázdnoty, protože najednou opustil sice nezdravé, ale známé prostředí a teď neví, co dál,“ říká.
Rozhovor s Janou Fabiánovou o jejích zkušenostech s toxickými vztahy a knize Velký vztahový restart si poslechněte v magazínu Dámská jízda.
Související
-
To, co se děje za zavřenými dveřmi bytů, je někdy hrůzostrašné, upozorňuje herečka Věra Hlaváčková
Práh společenské tolerance k násilí v rodinách se snižuje. Neznamená to ale, že domácího násilí ubývá. Jen ho agresoři – a vlastně i oběti – někdy lépe tají před okolím.
-
Pitbull, kobra a uvařená žába. Jak se chovají domácí tyrani a jak zesilují tlak, popisuje advokátka
Domácí násilí není zdaleka jenom fyzické bití – forma, která je relativně viditelná. Patří k němu nedobrovolný partnerský sex, ekonomický útlak, izolace, psychické týrání.
-
Usmívá se a přitom s vámi manipuluje. Pasivní agrese je toxická, nastavte hranice, radí terapeutka
Známe to všichni. Někam přijdeme a narazíme na člověka, který se tváří tak jedovatě, že okamžitě otráví všechno kolem. Od takového jedince rychle pryč. Někdy to ale nejde.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.