Půda už nestačí odolávat erozi. Bahno z polí se často dostává na silnice i do domů
Zrychlená eroze ničí půdu i lidská obydlí. Lidé stále častěji hlásí prostřednictvím speciální aplikace případy, kdy déšť spláchne bahno z polí. Novinkou od letošního června je, že o těchto událostech stát informuje také obce, v jejichž katastru zemědělec hospodaří.
Jedno z míst, kde se půda dostává při přívalových deštích na silnici, je nedaleko Hosína na Českobudějovicku. Ani šetrnější hospodaření tam už ale erozi nezabrání.
Pole se nachází v lokalitě Těšín. V současné době na něm roste kukuřice. „Erozi se snažíme zabránit tím, že střídáme plodiny. Děláme klasický osevní postup, pod okopaniny hnojíme hnojem, tím pádem je dostatek organické hmoty v půdě a půda působí jako houba,“ popisuje předseda Zemědělského družstva Hosín Jiří Severa.
Půda pak nasává dostatek vody a k erozním problémům dochází až v případě bleskových povodní, kdy spadne najednou 70 milimetrů srážek.
Čtěte také
Voda teče podle Jiřího Severy stále ve svých liniích. „Když se postaví do cesty nějaké zpevněné plochy a postaví se i domy v místech, kde byly odtokové linie, tak ta voda poteče stejně zase tudy,“ připomíná.
Protože se přívalové deště v posledních letech často opakují, okolní obce se snažily najít řešení. „V roce 2014 byla vypracována studie, která řeší právě oblast Hosína, Borku, Hrdějovic a Úsilného, které jsou na velkém svahu a při velkých deštích jsou ohrožovány,“ říká starosta Úsilného Jan Říčánek.
„Studie existuje, ale to řešení je velice náročné nejen finančně, ale také proto, že se to týká velkého množství soukromých pozemků,“ dodává. Výstavba protipovodňových opatření by stála několik desítek milionů korun, zatím se nenašel nikdo, kdo by ji financoval.
Související
-
Dostatek vody na polích mohou zemědělci ovlivnit volbou pěstovaných rostlin
Menší výnosy kukuřice a obilí nebo nedostatek pícnin – i to je dopad trvajícího sucha. Někteří zemědělci zkouší pěstovat odolnější plodiny, což doporučují i odborníci.
-
Rybníky zarůstají travou. Může za to sucho a úbytek vody, který rybám neprospívá
V některých rybnících u Blatné na Strakonicku chybí víc než metr vody. Takový úbytek rybáři nepamatují. Rybníky zarůstají kvůli suchu travou a ryby mají stísněné podmínky.
-
Zelná pole připomínají hmyzí farmu. Tolik škůdců jako letos farmáři nepamatují
Zelí na jihu Čech ničí škůdci. Letos se hmyz přemnožil ještě víc než loni. Pěstitelé zelí v Roudném se škůdci svádí marný boj už několik týdnů, stojí je to čas i peníze.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Mladí muži a ženy se vzdalují, trend přichází i do Česka. ‚Řeší se identity, ale nejde o válku pohlaví‘
-
Putinovy ‚červené linie‘ ve válce na Ukrajině blednou. Důvěryhodnost jeho hrozeb slábne
-
Kauza Stoka se vrací na začátek. Vrchní soud v Olomouci v neveřejném jednání zrušil rozsudek
-
Ukrajinci touží po míru, není ale jasné jaký mír bude. Věci jsou složitější, říká český velvyslanec v Kyjevě