První sestava písniček z výjimečného rozhlasového koncertu Jana a Filipa Spálených

„Blues je mi nejbližší, protože myslím, že mu rozumím a cítím to. Člověk chce v blues poučeně vyjádřit to, co prožil. Ale jinak bych řekl, že zpívám šanson.“ Autorem těchto slov je velká osobnost české hudby minulých dekád Jan Spálený. Myslím, že vhodně vplynula do slovního entrée nového vydání Koncertních ozvěn od Tří lvů.

Jedním z mála koncertů, které nám pandemická situace umožnila vloni na podzim ve studiovém sále uspořádat, bylo opravdu působivé, komorní vystoupení devětasedmdesátiletého Jana Spáleného, legendy českého blues, osobitého zpěváka, multiinstrumentalisty, autora a kapelníka, se synem, vynikajícím hudebníkem, tubistou a baskytaristou Filipem Spáleným.

Jan Spálený, srdcem Jihočech, se vrátil po více než sedmi letech ke Třem lvům. V červnu roku 2014 zde vystoupil se svou výbornou kapelou ASPM. Nedávný koncert otce a syna, Jana a Filipa Spálených byl však jiný – zvláštní intimitou sdělení v průvodním komentáři i v písničkách různého původu: Mé múze, Dnes opouštím přístav, Zahrada v dešti a Zavolej jen moje jméno.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.