Proces svatořečení budějovického biskupa Hloucha pokračuje

Biskup Josef Hlouch
Biskup Josef Hlouch

V neděli 10. června, ve výroční den úmrtí biskupa Josefa Hloucha, zveřejnil v českobudějovické katedrále současný biskup Vlastimil Kročil text modlitby za zázrak na přímluvu Josefa Hloucha.

Jde o další krok v procesu, na jehož konci by mohl být Josef Hlouch, perzekuovaný během svého života komunistickým režimem, prohlášen za svatého. Jeho osobnost je ale i výzvou pro badatele.

Před časem zanechal neznámý člověk ve vrátnici budějovického biskupství amatérskou nahrávku kázání Josefa Hloucha. Magnetofonový pásek s promluvou z roku 1972, zaznamenanou zhruba dva měsíce před smrtí biskupa, pak z biskupství putoval do Českého rozhlasu ke zpracování a archivaci.

Začal proces blahořečení biskupa Josefa Hloucha, kterého StB poslala do vyhnanství

Mons. ThDr. Josef Hlouch (1902 – 1972)

Bezmála 25 let byl českobudějovickým biskupem, z toho ale několik roků strávil v nucené internaci. Josef Hlouch se stal jedním ze symbolů odporu proti komunistické moci na jihu Čech.

Naopak po denících biskupa z doby jeho nucené internace se slehla zem. „Deník začínal 24. srpna 1953 a zápisky končily 27. září 1954,“ říká historik a kněz Alois Sassman, který pořídil v 80. letech ruční opis dokumentu.

Z textu je podle něj patrné, jakou osobností biskup Hlouch byl. „Z celého toho deníku vyplývá, že to byl velice citlivý člověk, takový noblesní a nebyl zvyklý na takovéto zacházení, strašně těžko tu internaci snášel,“ popisuje.

V březnu letošního roku souhlasil Vatikán se zahájením takzvaného blahořečení Josefa Hloucha. To je jeden ze stupňů procesu, který vede k prohlášení člověka za svatého. Kdy se ale celý proces uzavře, to nelze předvídat.

Spustit audio

Související