Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách. Zábavný výlet do Vysokých Tater s oblíbenou partou kamarádů

8. září 2023

Humoristická kniha Zdeňka Šmída Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách volně navazuje na slavné a velmi oblíbené vyprávění Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii. Tentokrát se parta kamarádů vypraví do slovenských hor.

Čte: Jan Holík
Napsal: Zdeněk Šmíd
Dramaturgie: Petra Hynčíková
Zvukový mistr: Ondřej Franěk
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 22. 5. 2017

Keny, Bongo, Lucie, Sumec, Lída, Otouš, Gábina, Dana a Křižák jsou nejen vodáci, ale také horáci, kteří milují přírodu, turistiku a ctí přátelství. Když se vypraví do Vysokých Tater, je o zábavu opět postaráno.

Rozhlasová verze knihy Proč bychom se nepotili byla natočena v plzeňském studiu v roce 2017. Příběhy z druhého dílu kultovní trilogie o vodácích a horácích čte herec Jan Holík.

Zdeněk Šmíd

Zdeněk Šmíd se narodil v roce 1937 v Kdyni u Domažlic do rodiny drobných zemědělců. Hospodářství po rodičích jako jediný syn – ač si to oni sami přáli – nepřevzal. Neměl k tomu vztah a nakonec mu pomohla i politická situace. Soukromí zemědělci pár let po válce přestali existovat.

Zdeněk Šmíd

Zdeněk Šmíd se rozhodl stát učitelem. Vystudoval češtinu a ruštinu na Vyšší pedagogické škole v Plzni. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze ještě dálkově absolvoval češtinu a historii. Léta učil na základní škole, později se stal učitelem ve škole pro pracující.

V letech 1985 a 1986 pracoval jako redaktor Západočeského nakladatelství v Plzni, poté se stal spisovatelem z povolání. Od roku 1991 byl redaktorem v plzeňské Nové pravdě, po čase se opět vrátil ke svobodnému povolání spisovatele.

Sám sebe popsal jako člověka nevěrného, jenž nevydrží dlouho u jednoho zájmu. Byl vyznavačem trampingu, měl vlastní kapelu, byl vášnivým vodákem i turistou, měl rád historii. To vše mu posloužilo jako inspirace při psaní.

Vydal trilogii, která si získala velkou oblibu – Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii (1979), Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách (1984) a Proč bychom se netěšili aneb Jak se držet nad vodou (1998).

Napsal také několik knih inspirovaných česko-německými vztahy v pohraničí v průběhu 20. století – povídkový soubor Lesk a bída Čekání (2001) nebo román Cejch (1992).

Zdeněk Šmíd zemřel v roce 2011 při šnorchlování na Seychelách.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...