Michaela Klevisová: Není na co čekat. Prázdninový příběh o změnách v životě dospívajícího Adama

4. září 2023

Adam je náctiletý kluk, který žije na venkově a nejvíc ze všeho má rád přírodu. Taky by v přírodě někdy rád pracoval – u horské služby nebo jako strážce národního parku, ale klidně by i jako jeho táta dělal v lese.

Napsala: Michaela Klevisová
Interpret: Marek Hurák
Zvukový mistr: Lukáš Dolejší
Režie: Lukáš Kopecký
Připravila: Zuzana Vlčková
Dramaturgie: Martin Velíšek
Premiéra v roce 2022.  

Adam se má ale po prázdninách stěhovat do Prahy. Rodiče se rozvedli, otec založil novou rodinu a maminka si v hlavním městě sehnala lepší práci. Vůbec se mu tam nechce…

Povídku Není na co čekat napsala v roce 2022 přímo pro Český rozhlas Michaela Klevisová, mimo jiné dvojnásobná držitelka Ceny Jiřího Marka udělované v žánru detektivní literatury.

Michaela Klevisová

Michaela Klevisová

Narodila se v roce 1976 v Praze. Jejím otcem je spisovatel Vladimír Klevis. Vystudovala žurnalistiku na pražské Karlově univerzitě. Léta se novinařinou také živila – pracovala v redakci časopisu Cosmopolitan, psala pro magazín Hospodářských novin IN, v cestovatelském magazínu Travel Digest publikovala reportáže ze svých cest. Nyní se věnuje pouze psaní knih.

Od detektivek si občas odskočí i k jinému žánru – třeba k povídkám o zvířatech, tedy přesněji o kočkách a jejich pánech. Ty vyšly například v knížce Čekání na kocoura nebo Kocour z Montmartru.

Druhým odskokem od detektivek a vyšetřovatele Josefa Bergmana je psychologický román Prokletý kraj, příběh z pošumavských lesů, kde je skrytá rodinná historie dvou mladých žen. Michaela Klevisová napsala několik povídek přímo pro Český rozhlas.

Michaela Klevisová je autorkou řady úspěšných detektivek. V současné době patří k nejprodávanějším autorům detektivní literatury u nás. Hned za svoji prvotinu Kroky vraha získala v roce 2008 Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivku roku.

Stejného ocenění se dostalo v roce 2012 i jejímu dalšímu románu Dům na samotě. I v něm se objevuje zasloužilý kriminalista Josef Bergman, trochu samorost a bručoun, opak drsných frajírků, který vyšetřuje zločiny i v autorčiných dalších detektivkách – Zmizela v mlze, Sněžný měsíc, Dům na samotě, Drak spí nebo v zatím posledním románu Vraní oko. Podle jejího románu Dům na samotě natočil režisér Viktor Polesný v roce 2022 také stejnojmenný televizní film.

Spustit audio

Související