Problémové vlky bude možné střílet. Radikální zásah proti konkrétní šelmě ale vždy musí schválit pohotovostní štáb
Na jihu Čech bude možné střílet škodící vlky a jejich křížence se psem. Výjimku z ochrany šelmy vydala Agentura ochrany přírody a krajiny. Chce tak zajistit bezpečnost lidí a jejich majetku. Chovatelé v Česku jen loni nahlásili téměř 900 napadení zvířat vlkem.
Robert Blíženec chová v Novohradských horách 600 ovcí. Všechny pastviny má před vlky zajištěné. „Dneska je třeba ovce zabezpečit buď pevnou ohradou s nějakým elektrickým navýšením, nebo máme pastviny obehnané obrovským množstvím certifikovaných sítí,“ říká.
Přestože jeho stáda zatím vlci nenapadli, chovatel opatření vítá. „Já jsem rád, že se to bude regulovat. Jenom se obávám, že ta administrativní náročnost, sledování zvířat a povolení odstřelu bude tak komplikované, že se stejně nic nezreguluje. Vidím to jako příliš těžkopádné,“ komentuje.
Změna nepřináší paušální povolení lovu vlka, ale jen možnost odstranění jedinců s problémovým chováním. Odstřel konkrétního zvířete bude podle ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny v Českých Budějovicích Jiřího Bureše až poslední možností.
Čtěte také
Rozhodovat bude pohotovostní štáb. „Patrně by se vždycky nejdřív řešilo, zda je možné zvíře odchytit, označit nějakou vysílačkou, sledovat ho, zjistit, že se skutečně chová nebezpečně. Pokud vlk nedělá nějakou aktivitu opakovaně, třeba že chodí do vsi, soustředí se na konkrétní lokalitu, těžko poznáte, jestli je to pořád ten samý jedinec. Vlci jsou si dost podobní, takže je třeba zvíře sledovat a až pak případně radikálně řešit,“ upřesňuje Jiří Bureš.
V pohotovostním štábu budou zástupci krajského úřadu, policie, dotčených obcí, odborníci a myslivci. „Tady nám chybí pevnější ukotvení pozice odborné veřejnosti, případně organizací, které se věnují monitoringu a ochraně velkých šelem, což v konečném důsledku může zpochybňovat transparentnost a nestrannost rozhodování. To je velký problém,“ upozorňuje Michal Feller, koordinátor Hnutí Duha Šelmy.
Ke svolání zmíněného pohotovostního štábu je potřebná také výjimka z mysliveckého zákona. A ta zatím schválená není.
Související
-
V šumavských lesích už loví celkem 36 vlků. Zoologové mapují, jak to ovlivní populaci jelení zvěře
Rostoucí populace vlka na Šumavě by mohla mít i pozitivní dopad. Vlci do svého jídelníčku zařazují jeleny a srnce, takže by mohli snížit jejich stavy, což uvítají lesníci.
-
Lidé v okolí Lipna se začínají bát vlků. Šelmy se objevují v obcích, usmrtily i loveckého psa
Vlci jsou stále častěji vidět v jižní části Šumavy. Pohybují se kolem Nové Pece a Želnavy, kam chodí i za bílého dne. K obavám přispěl i incident, kdy smečka usmrtila psa.
-
Ochrana ovcí před vlky vyjde farmáře na miliony. Pokrýt náklady na ztížené hospodaření pomůže stát
Zemědělci dostanou víc peněz na ochranu hospodářských zvířat před vlky. Umožňuje to novela vyhlášky. Náklady spojené s preventivními opatřeními jsou totiž značné.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kreativní účetní, nebo zodpovědní hráči? Česko zkouší poskládat 2 procenta HDP na obranu z různých resortů
-
‚Budeme doufat, že podmáčené budovy přežijí zimu.‘ V Jeseníku pokračují opravy po povodních
-
Jásající, zdevastované město. Do Aleppa se vrací syrští uprchlíci a místní slaví v oblaku nejistoty
-
Policisté za 6 týdnů na Jablonecku odlovili 44 divokých prasat. ‚Neefektivní,‘ hodnotí myslivci