Deváťáci absolvovali přijímačky nanečisto. Cvičné zkoušky se poprvé konaly na základních školách
Šustění papírů, odpočítávání časového limitu... To může vyvolat nervozitu a ovlivnit výkon u přijímacích zkoušek. A tak si je deváťáci na základních školách vyzkoušeli nanečisto. Letos cvičné zkoušky ve spolupráci s CERMATem pořádaly základní školy, aby se mohly zúčastnit i děti, které si placenou variantu na středních školách nemůžou dovolit.
Na základní škole v ulici Na Sadech v Třeboni psalo testy z matematiky a češtiny téměř sedmdesát deváťáků. Všechno se odehrávalo tak, jako by se jednalo o opravdové přijímací zkoušky.
Asi čtvrtina dětí měla ale delší časový limit kvůli poruchám učení. „Limit je přesně daný podle toho, o jaký typ poruchy se jedná. Úkoly ale mají všichni stejné,“ vysvětlila ředitelka školy Jana Polčáková.
Po sedmdesáti minutách soustředění nad úkoly z matematiky měly děti patnáct minut pauzu. „Bylo to hodně autentické a zajímavé si to zkusit,“ komentoval deváťák Honza.
„Já jsem psala přijímačky poprvé a čekala jsem, že to dopadne líp.“ „Jak člověk ví, že už to prostě musí zvládnout, je to horší.“ „Já mám spíš problém, když se zaseknu na jedné úloze. Jsem potom třeba nervózní, že všichni už otáčí papír a já se zabývám tou jednou úlohou, která je pro mě zrovna těžší,“ popisovaly žákyně deváté třídy.
Základní školy letos organizovaly přijímací zkoušky nanečisto poprvé. Podle ředitelky třeboňské školy s tím žádné problémy nebyly. „Ministerstvo poslalo krásný návod, jak to má být. Jsme rádi, že to ministerstvo takhle uspořádalo, protože se můžou účastnit i žáci, kteří by do jiných škol nešli, třeba i kvůli finančnímu hledisku, u nás to mají zadarmo,“ dodala.
Výsledky dnešních testů se děti dozví 7. února. Přijímačky na ostro je čekají 11. a 14. dubna na čtyřleté obory a 15. a 16. dubna na šestileté a osmileté studium. Náhradní termín stanovilo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na 29. a 30. dubna.
Související
-
Na přijímací zkoušky na střední školy běžná výuka dostatečně nepřipraví. Je proto zájem o doučování
Soukromé doučování, hodiny navíc ve škole nebo speciální kroužky navštěvují deváťáci, aby se dobře připravili na přijímací zkoušky. Jen běžná školní výuka totiž nestačí.
-
Některé školy pořádají lyžařský výcvik bez pobytu na horách. Pro rodiče je to výrazně levnější
Ráno nasednout do autobusu, dopoledne lyžovat a pak se vrátit domů. I tak může vypadat lyžařský výcvik na základní škole. Kurz bez pobytu na horách je finančně dostupný.
-
Naučnou stezku, která povede Chlumem u Třeboně, připravují žáci místní základní školy
Zástupci žákovského parlamentu základní školy v Chlumu u Třeboně se pustili do díla, které přesahuje hranice školy. Chtějí totiž pomoct místu, kde žijí.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Benda: Doživotní cejch i za rvačku v hospodě? Podoba dětského certifikátu v současnosti neodpovídá právu
-
Havlíček: Tlačme, až obchodně vydírejme KHNP, jsou to naše peníze. ‚Jak na tureckém trhu,‘ reaguje Vlček
-
Hokejisté Komety Brno zvítězili na ledě Karlových Varů 1:0, po šesti letech postoupili do semifinále
-
Ferrari v reakci na Trumpova cla zdraží své vozy v USA. Cena některých modelů vzroste i o milion korun