Deváťáci absolvovali přijímačky nanečisto. Cvičné zkoušky se poprvé konaly na základních školách

28. leden 2025 15:30

Šustění papírů, odpočítávání časového limitu... To může vyvolat nervozitu a ovlivnit výkon u přijímacích zkoušek. A tak si je deváťáci na základních školách vyzkoušeli nanečisto. Letos cvičné zkoušky ve spolupráci s CERMATem pořádaly základní školy, aby se mohly zúčastnit i děti, které si placenou variantu na středních školách nemůžou dovolit.

Na základní škole v ulici Na Sadech v Třeboni psalo testy z matematiky a češtiny téměř sedmdesát deváťáků. Všechno se odehrávalo tak, jako by se jednalo o opravdové přijímací zkoušky.

Asi čtvrtina dětí měla ale delší časový limit kvůli poruchám učení. „Limit je přesně daný podle toho, o jaký typ poruchy se jedná. Úkoly ale mají všichni stejné,“ vysvětlila ředitelka školy Jana Polčáková.

Po sedmdesáti minutách soustředění nad úkoly z matematiky měly děti patnáct minut pauzu. „Bylo to hodně autentické a zajímavé si to zkusit,“ komentoval deváťák Honza.

„Já jsem psala přijímačky poprvé a čekala jsem, že to dopadne líp.“ „Jak člověk ví, že už to prostě musí zvládnout, je to horší.“ „Já mám spíš problém, když se zaseknu na jedné úloze. Jsem potom třeba nervózní, že všichni už otáčí papír a já se zabývám tou jednou úlohou, která je pro mě zrovna těžší,“ popisovaly žákyně deváté třídy.

Základní školy letos organizovaly přijímací zkoušky nanečisto poprvé. Podle ředitelky třeboňské školy s tím žádné problémy nebyly. „Ministerstvo poslalo krásný návod, jak to má být. Jsme rádi, že to ministerstvo takhle uspořádalo, protože se můžou účastnit i žáci, kteří by do jiných škol nešli, třeba i kvůli finančnímu hledisku, u nás to mají zadarmo,“ dodala.

Výsledky dnešních testů se děti dozví 7. února. Přijímačky na ostro je čekají 11. a 14. dubna na čtyřleté obory a 15. a 16. dubna na šestileté a osmileté studium. Náhradní termín stanovilo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na 29. a 30. dubna.

Spustit audio

Související