Přikrmování zvěře v době nouze je povinné. Proto lesníci nosí potravu i přemnoženým divočákům
Lesníci v zimě chodí přikrmovat černou a srnčí zvěř. A to i přesto, že jsou divoká prasata dlouhodobě přemnožená. Zdánlivě nelogická činnost má svoje opodstatnění.
„Sypeme oves i speciální krmné směsi, protože jsou obohacené o minerály a zvěř to v tomto zimním období potřebuje. Nedáváme velké množství, aby zvěř měla stále čerstvé krmení,“ popisuje ředitel Krajského školního hospodářství Petr Stehlík na krmelišti.
„Ke každému krmelišti patří samozřejmě i slanisko. To je třeba vyříznutý pařez, kam se dává sůl. Zvěř se tam pravidelně vrací a tu sůl líže, protože ji potřebuje,“ dodává.
Na místě je vidět, že zvěř pro krmení opravdu chodí. „Tady jsou vidět stopy od prasátek, ale i zvěře srnčí. A tam vzadu vidím i stopu lišky,“ ukazuje Petr Stehlík.
Lesníci přikrmují divoká prasata a srnčí zvěř dvakrát týdně, a to i přesto, že je přemnožená. „Přikrmování zvěře nám nařizuje lesní zákon. V mrazivých dnech, kdy sníh zmrzne na krustu, se zejména srnčí, spárkatá, ale i drobná zvěř vůbec nedostane k tomu podkladu, k potravě. Co se týká černé zvěře, tak tu přikrmováním v naší honitbě soustřeďujeme a provádíme každoročně dvě naháňky, kdy počet redukujeme,“ vysvětluje ředitel Krajského školního hospodářství.
Divoká prasata jsou i v oboře Střední lesnické školy v Písku. „V obůrce máme kolem třiceti prasat. Dáváme jim v malém množství suchý chléb a krmíme i ječmenem, jsou na to zvyklí. Prasata to sní poměrně rychle, tady v obůrce krmíme v podstatě každý den,“ říká Petr Stehlík.
Suchý chleba mohou prasatům do obory přinést i návštěvníci lesa. Na krmeliště ve volné přírodě by ho ale raději nosit neměli. Mohl by tam zplesnivět a potom způsobit zvěři zdravotní problémy.
Související
-
Tygří moč na třpytivém papírku dokáže zahnat divočáky. Vyzkoušeli to v Boršově nad Vltavou
Divoká prasata už nechodí do Poříčí v Boršově nad Vltavou. Dřív tu byla zvířata vidět mezi rodinnými domy a dokonce napadla obyvatelku. Problém vyřešily plašiče s močí.
-
Po Vánocích zůstává na sádkách několik tun ryb. Do rybníků se ale nevrátí
Sádky jihočeských rybářů nejsou ani po Vánocích prázdné. V některých stále plavou kapři, kteří měli skončit na štědrovečerním stole. Do rybníka se ale ryby už nevrátí.
-
Divočáků přibývá, přibližují se k městům a schovávají se v polích s řepkou nebo kukuřicí
Léta se mluví o přemnožení divočáků a škodách, které způsobují. Problém ale trápil už naše předky. Myslivec Milan Smetana připomíná, že ho musela řešit i Marie Terezie.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Oděvy a obuv v Česku bezprecedentně zdražily. Oproti Německu je to výrazný rozdíl, říká ekonom
-
‚99 procent euforie a procento obav.‘ Damašek slaví na prahu nejasné budoucnosti, říká novinář Boháč
-
‚Lepší sloužit, než utíkat.‘ Mladí Ukrajinci stojí před dilematem, zda nastoupit na vojnu, nebo odejít
-
ŽIVĚ: Čeští hokejisté proti Švýcarsku vedou 2:0, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos