Po Vánocích zůstává na sádkách několik tun ryb. Do rybníků se ale nevrátí

29. prosinec 2021 11:21

Sádky jihočeských rybářů nejsou ani po Vánocích prázdné. V některých stále plavou kapři, kteří měli skončit na štědrovečerním stole. To se ale nestalo. I přesto se ryby zpátky do rybníka už nevrátí.

„Po vánoční distribuci máme na našich sádkách zhruba 80 metráků ryb, což je asi procento celkové výroby podniku. Je to kapr kusové váhy okolo dvou kil,“ ukazuje hlavní zootechnik společnosti Blatenská ryba David Hlaváč.

„Je to to, co jsme trošku čekali. Mysleli jsme si, že nám lehounce zbyde, protože vánoční prodej u nás klesá,“ dodává. Ryby jsou na sádkách v Blatné sice od října, ale už moc dlouho tam nezůstanou. „Část půjde ještě mezi svátky do Německa a Polska,“ vysvětluje David Hlaváč.

Čtěte také

Byly ale i roky, kdy se ryby vracely zpátky do rybníků, což není vůbec ideální. „Ryby jsou na sádkách od začátku října a během podzimu jsou vlastně neustále v pohybu, takže dochází k energetickým ztrátám. Kdyby se teď ryby přesadily do rybníků, což se v minulých letech bohužel stalo, byly by tam poměrně vysoké ztráty,“ vysvětluje zootechnik.

Zhruba polovina ryb, které zůstaly na sádkách, jde do zpracovny. „Máme tady porážkovou linku a ryby zpracováváme. Děláme výrobky mražené, ale i chlazené a uzené. V tomto týdnu částečně jede klasická výroba, ale naplno se to rozjede až po Novém roce,“ uvádí obchodní náměstek společnosti Blatenská ryba Václav Milota.

Letošní rok byl pro rybáře podprůměrný, proto živých i zpracovaných ryb mají v Blatné méně než v letech minulých.

Spustit audio

Související