Tygří moč na třpytivém papírku dokáže zahnat divočáky. Vyzkoušeli to v Boršově nad Vltavou
Divoká prasata už nechodí do místní části Poříčí v Boršově nad Vltavou na Českobudějovicku. Dřív tu byla zvířata vidět mezi rodinnými domy a dokonce napadla jednu obyvatelku. Problém vyřešily třpytivé papírky s tygří močí.
Plašiče s napodobeninou moči velké kočkovité šelmy se tak ukázaly jako efektivní a navíc levná pomoc v problematické situaci, se kterou se potýkají lidé i v jiných městech.
Základ plašičů je z třpytivého materiálu. „To je zbytkový materiál z reklamní agentury, na filc jsme potom nastříkali pěnu – syntetickou moč velkého predátora, který žere maso. Plašiče jsme rozvěsili zhruba po pěti metrech,“ popisuje starosta Jan Zeman.
Divoká zvěř je přemnožená, proto se často hlavně v zimních měsících vydává do měst a obcí za potravou.
Do Boršova ale podle předsedy místního mysliveckého sdružení přišla prasata ještě z jiného důvodu. „Divočáci mají přirozené stezky. Tady se začíná stavět dálnice, což jim přetnulo migrační cestu, a oni si hledají novou, aby mohli z jednoho působiště přejít na druhé. Tím pádem se dostali až mezi obytné domy,“ vysvětluje.
Jednoduché a levné zařízení je velmi efektivní. „V každém případě to zabralo. Pravidelně se bavím s místními lidmi a od té doby, co jsme tu rozvěsili plašiče, se divočáci neobjevili. Už víme, že si našli novou cestu, tomuhle území se úplně vyhnou a k řece se dostávají o 500 metrů níže,“ dodává Jan Zeman.
Sprej s tygří močí by se měl do plašičů znovu aplikovat po dvou až třech měsících.
Související
-
Divočáků přibývá, přibližují se k městům a schovávají se v polích s řepkou nebo kukuřicí
Léta se mluví o přemnožení divočáků a škodách, které způsobují. Problém ale trápil už naše předky. Myslivec Milan Smetana připomíná, že ho musela řešit i Marie Terezie.
-
Centrem Budějovic běhal divočák. Zdemoloval obchod a zranil ženu na ulici
Poklidnou předvánoční atmosféru v Českých Budějovicích narušila sobotní návštěva divočáka. Ten se vydal přes park Stromovka až k Rabenštejnské věži v centru města.
-
Celoroční odstřel divočáků spojený s odměnou počty zvířat nesnížil, vedl k opaku
Peněžitá odměna za každé zastřelené prase měla snížit počet divočáků. Zástřelné stát vyplácí od roku 2017. Podle myslivců se ale letos ukázalo, že to mělo opačný efekt.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Lid a vláda jsou rozdílné věci. Běloruský projekt je evropský, říkají k prezidentským volbám aktivisté
-
V desetimiliardovém trhu kryptoměn v Česku přibude nabídka memecoinů Trumpových
-
Světový šampionát bude bez Davidové. Pokračuje v konzervativní léčbě, potvrdil šéf biatlonistů Hamza
-
Oscarové nominace vede krimi muzikál Emilia Pérez. České drama Vlny ani kraťas Krajan se neprosadily