Při běžném nákupu v supermarketu lidé pomohli dobré věci. Uskutečnila se potravinová sbírka

15. duben 2024 08:35

Dobrovolníci v zelených zástěrách v obchodech přijímali trvanlivé potraviny a drogerii pro Potravinovou banku. Na jihu Čech se do sbírky zapojily téměř dvě stovky obchodů. Ve 139 obchodech mohli lidé nechat svůj dar na označeném místě, ve 40 obchodech předávali nákup přímo do rukou dobrovolníků.

Dobrovolník Jiří Fencl informuje hned u vchodu, že se v jindřichohradeckém supermarketu koná potravinová sbírka. Setkává se s různými reakcemi. „Někdo už o sbírce ví, tomu není potřeba něco vysvětlovat, ten přispěje a rád. Někdo odmítne, což je naprosto normální a legitimní, a někdo má možná chuť říct nějaký svůj názor na darování věcí. Pokud někdo nechce darovat, není třeba ho uhánět, je to jeho svobodná volba,“ popisuje.

Jeho slova potvrzuje dobrovolnice Rozálie Hesounová. „Někteří to vezmou dobře a něco přinesou, ale občas se samozřejmě stává, že lidé protestují, někdy na nás i něco zařvou. Nesmíme si to moc brát, lidé si o tom můžou myslet svoje,“ říká.

U sběrného místa se zastavil Jan Kostečka. Předává kukuřičné lupínky, těstoviny i potraviny v konzervách. Myšlenka potravinové sbírky se mu líbí, a tak rád přispěl. „Je to takový hezký koncept, že člověk opravdu dává fyzickou věc, neposílá peníze. A protože jde o celorepublikovou záležitost, je to už velká věc, u které člověk může být tím svým málem,“ komentuje.

Čtěte také

Do sbírky se zapojili také manželé Nedbalovi. „V sobotu vždycky jezdíme na pravidelný nákup, tak něco uděláme pro dobrou věc,“ shodují se. Nejčastěji lidé darují různé druhy těstovin, někteří se předem dobrovolníků ptají, co je potřeba.

„Hodí se veškeré trvanlivé potraviny. Letos Potravinová banka prosí spíše o konzervy nebo třeba omáčky na těstoviny, samotných těstovin teď má velkou zásobu. Dárce směřujeme také k drogerii, které se tradičně dává míň,“ uvádí předsedkyně organizace YMCA Jindřichův Hradec Hana Nosková

Dobrovolníkům v Jindřichově Hradci se podařilo dary od lidí naplnit bezmála devadesát banánových krabic. Potravinové bance tak přidají odhadem 1300 kilogramů trvanlivých potravin a drogerie.

Spustit audio

Související