Zřícenina Vítkův hrádek u Lipna zůstává zavřená. Důvodem jsou soudní spory obce s bývalým provozovatelem
Oblíbená zřícenina Vítkův hrádek poblíž přehrady Lipno zůstává zavřená a letošní sezona je v ohrožení. Obec Přední Výtoň, která památku vlastní a provozuje, připravuje stavbu nové vyhlídkové plošiny a navíc stále vede soudní spor se spolkem, který byl provozovatelem v uplynulých letech.
Vítkův hrádek zůstane zavřený ještě minimálně dva měsíce. „Důvodem je, že pořád ještě jsme ve sporu se Spolkem přátel Vítkova hrádku, který dostal soudní rozhodnutí, že má zříceninu vyklidit, odmontovat všechen majetek, tedy vyhlídkovou plošinu, šenk, bývalou kasu, kastelánku, což se do dnešního dne nestalo,“ vysvětluje Pavel Gabriš, nezávislý starosta obce Přední Výtoň.
Obec nechala rozebrat vyhlídkovou plošinu, která byla v havarijním stavu. „Teď se nám uvolnilo místo na novou plošinu, která bude stejného charakteru, to znamená dřevěná. Projektant zpracovává dokumentaci, statik pracuje na výpočtech, už se jedná o několik týdnů, než budeme moci plošinu obnovit,“ říká starosta.
Zříceninu provozoval přes dvacet let Spolek přátel Vítkova hrádku. Loni ale dostal výpověď z nájmu, letos na jaře mu okresní soud nařídil vyklizení památky do konce dubna.
Mluvčí spolku Pavel Kroneisl reaguje: „Oni začali likvidovat cizí majetek v době, kdy rozsudek nenabyl právní moci, takže na to neměli absolutně právo. A zůstává to v tomto stádiu, je to v rukou právníků, protože my jsme podali odvolání a bude se to řešit dále soudní cestou.“
Čtěte také
Přední Výtoň vyhlásila už v zimě veřejnou sbírku, ze které chce pokrýt obnovu památky i výstavbu nové plošiny. Ta vyjde na necelé tři miliony korun. „Už se nám sešlo něco přes 260 tisíc korun, z toho můžeme alespoň část prací uhradit. To, co nepokryje veřejná sbírka, samozřejmě bude muset jít z našeho rozpočtu,“ dodává starosta.
V uplynulých měsících už se provozovatelé pustili také do obnovy zdiva a dalších prací. „První byla tahle terasa. Vrstva, která zadržovala vodu, zapadala hlínou a nálety, kořeny bohužel prorostly až dolů, takže teklo do zdiva,“ ukazuje Jakub Suchánek, který se stará o provoz Vítkova hrádku.
„Pokračujeme s úpravou zdiva v polygonální části, kde podle pokynu Národního památkového ústavu prohazujeme spáry vápennou maltou. To je dobový postup, který udrží zdivo dlouhé desítky let ve skvělé kondici,“ doplňuje správce.
Zříceninu Vítkův hrádek na Lipensku navštěvuje ročně okolo 30 tisíc turistů.
Související
-
Přední Výtoň hledá nového provozovatele Vítkova hrádku, stávajícímu vypověděla smlouvu
Nejvýše položený hrad v Česku už nebude spravovat Spolek přátel Vítkova hrádku. Obec vypověděla smlouva kvůli chybějícímu stavebnímu povolení na opravu vyhlídkové plošiny.
-
Zřícenina hradu Pořešín poblíž Kaplice před lety chátrala. Po obnově žije díky turistům i akcím
Ještě před patnácti lety to byla zpustlá zřícenina, kterou skoro nikdo neznal. Dnes je hrad Pořešín oblíbeným lákadlem Českokrumlovska. Přes léto tam míří cyklisté i pěší.
-
Zřícenina hradu Helfenburk na Strakonicku nabízí nový výhled. Lidé už se dostanou na strážní věž
Po devíti letech mohou návštěvníci zříceniny hradu Helfenburk vystoupat na strážní věž. Město Bavorov, které je majitelem památky, nechalo vybudovat nové dřevěné schodiště.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Putinova představa o ,tradiční roli’ versus potřeba nahradit ztráty z Ukrajiny. Ruská armáda nabírá ženy
-
Analytička Klímová: Češi bývají nespokojení. Jsme teď na úrovni Slovinců. Ale chudší než před 5 lety
-
AfD zvolila Weidelovou kandidátkou na kancléřku. Proti straně demonstrovalo kolem 10 000 lidí
-
ONLINE: Ukrajina tvrdí, že v Kurské oblasti zajala první severokorejské vojáky. Vyslýchá je