Před 110 lety zemřel kolínský kapelník a skladatel František Kmoch
Také v Dechovkovinkách se připojíme k pondělní oslavě 80. narozenin oblíbeného herce Josefa Dvořáka. Z dalších osobností připomeneme například Františka Kmocha.
30. dubna uběhne již 110 let od úmrtí tohoto kolínského kapelníka a skladatele. Se svým orchestrem, který založil v roce 1872, dosáhl nebývalé proslulosti. Kapela koncertovala i poměrně daleko od Kolína, například ve Vídni, Krakově, Budapešti a dokonce i v Rusku.
Sám František Kmoch – původním povoláním učitel – složil stovky skladeb. Proslavil se zejména pochody, do jejichž trií vkládal známé lidové písně a část muzikantů je sborově zpívala. V Dechovkovinkách uslyšíte z Kmochova odkazu něco jiného: mazurku Vždy milá. Pod textem jsou podepsáni Jiří Červený a Saša Razov, s Plechovou kapelou zazpívají Marie Sikulová a Milan Kovář.
V Dechovkovinkách také připomeneme 60. výročí úmrtí skladatele Josefa Stelibského, oslavíme šedesátiny zpěváka a trumpetisty Vladimíra Janoška a pozveme vás na celou řadu koncertů. V pořadu zahrají Studiový orchestr Bohumila Lepiče, Česká Švitorka, Veselané, Podhoranka, Blatnička, Plechová kapela a Amatéři z Dobšic.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.