Potápění v tajuplném dole nadchlo budějovického plavčíka a instruktora Richarda Mičana
Má rád dobrodružství a láká k němu další podobně založené lidi bez rozdílu věku. Richard Mičan pracuje jako plavčík na českobudějovické plovárně, ale je také instruktorem potápění.
Svou práci má Richard Mičan rád. Baví se s lidmi a zároveň má dost času věnovat se potápění a příležitostně se podívat do světa.
„Mým největším splněným snem byla Budapešť, která mě velmi překvapila. Myslel jsem si, že to bude takové ponuré město a ono je úžasné. Třeba parlament je nádherná dominantní stavba,“ popisuje.
Do Maďarska jel ale samozřejmě hlavně kvůli potápění. „Našel jsem si v potápěčském časopise lokalitu na takzvaný mine diving, tedy potápění v dole. Byl to zatopený kamenolom, který pak sloužil jako sklepení pod pivovarem,“ vypráví.
Místo na něj udělalo velký dojem. „Člověk se tam potápí v chodbách, najednou připlave do obrovské místnosti, obrovských hal, k tomu je tam nádherně čistá voda. Působí to monumentálně, člověk si připadá úplně malinký a je to moc zajímavé, takové tajuplné, protože plavete do těch temných chodeb,“ vysvětluje.
O potápění u nás i v cizině, o tom, jak se v hlubinách nebát a že nikdy není pozdě začít, vypráví Richard Mičan v pořadu Jihočeši. Rozhovor natočila Ivana Šimánková.
Související
-
To, co jsme našli na vraku trajektu Estonia, nás vyděsilo, říká potápěč
Patří mezi několik málo lidí, kteří jsou povoláváni k zahraničním expedicím do velkých hloubek. Mezinárodně uznávaným vrakovým potápěčem je Jindřich Böhm.
-
Jihočeská rybářka ulovila největší sladkovodní rybu, pankáče Pacifiku i nejagresivnější rybu světa
Životní sen se splnil jihočeské rybářce Kateřině Švagrové. To, co ji baví nejvíc, se totiž stalo i jejím zaměstnáním. Začala pracovat jako rybářská průvodkyně na Islandu.
-
Dva cestovatelé se vydali ve stopách Hanzelky a Zikmunda a vyfotografovali se na stejných místech
Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek zopakovali slavnou výpravu po Asii a Evropě. Mohli tak porovnat, jak se změnila místa, která před 60 lety navštívili legendární cestovatelé.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.