Poslechněte si písničky z nostalgicko-jazzového alba Paula McCartneyho a soutěžte o vstupenky na Laca Décziho

17. červen 2022

Je to deset let, co se vyšlo Paulu McCartneymu album, které svým hudebním obsahem jistě vyhovuje zaměření naší swingové, potažmo jazzové půlhodinky. Jmenuje se Kisses On The Bottom, Polibky na dně. 

Na něm legendární ExBeatle Paul McCartney, jenž právě slaví osmdesáté narozeniny, shromáždil s neskrývanou nostalgií písně těch, kteří ho vlastně přivedli ke skládání, ale zároveň i několik svých nových kompozic, jež však nezapřou inspiraci právě těmito umělci.

A ty songy mají ke swingu a starému jazzu nesporně blízko jako třeba  It´s Only A  Paper Moon (známý hlavně z podání Elly Fitzgerald a Nata Kinga Colea) nebo Ac-Cent-Tchu-Ate the Positive (proslavený Bingem Crosbym), které si můžete poslechnout.

„Nad tímto projektem jsem přemýšlel již řádku let, ale až tentokrát jsem si řekl, že pokud takové album nenatočím teď, tak už ho nenatočím nikdy,” těmito slovy před deseti roky doprovodil Sir Paul McCartney desku, která vznikala ve studiích společnosti Capitol v New Yorku, Los Angeles a Londýně, a to pod producentskou taktovkou cenami Grammy ověnčeného, a žel již nežijícího Tommyho LiPumy a s nemalou pomocí u nás populární kanadské zpěvačky, pianistky a autorky Diany Krall a její kapely.

Soutěž o vstupenky

Osmdesátku už má více čtyři roky už má za sebou legendární trumpetista, autor, malíř a velmi interesantní člověk Laco Déczi a stále se svou kapelou Cellula New York láká přízeň posluchačů a fanoušků mnohem mladších generací. A tento skvělý slovensko-americký jazzový trumpetista vystoupí se svojí kapelou Cellula New York na klubovém nádvoří českobudějovického hudebního klubu MC Fabrika ve středu  22. června večer pod širým nebem. A tohoto atraktivního koncertu můžete být účastni i vy, milí posluchači, pokud správně odpovíte do pondělí 20. června od 12. hodiny polední na e-mailovou adresu budejovice@cb.rozhlas.cz.

Autoři tří správných odpovědí budou vylosováni. A ta otázka zní:  

Jakého Clifforda měl na mysli Benny Golson, autor známé jazzové balady I Remember Clifford? A napovídáme, že jde nejspíše o nejoblíbenějšího muzikanta Laca Décziho.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová