Populární krimi seriál Profesionálové, černou komedii Dr. Divnoláska i velký hit Sucu Sucu spojuje nedávno zesnulý Laurie Johnson
V lednu 2024 došel do konce svého života dříve dosti úspěšný a významný skladatel filmové a televizní hudby, dirigent a také vyhledávaný aranžér Laurie Johnson, nositel Řádu britského impéria. Svými autorskými schopnostmi dopomohl věhlasu několika televizních seriálů i celovečerních filmů.
Laurence Reginald Ward Johnson se narodil 7. února roku 1927 v Londýně, v Hampsteadu. Pracoval jako aranžér pro slavný swingový band Teda Heatha a pak byl zaměstnán coby skladatel i kapelník ve společnosti KPM Music, poskytující instrumentální materiál pro různé většinou mediální účely.
Ale už v šedesátých letech si Laurie Johnson vybudoval renomé jako autor hudby k divácky atraktivním seriálům. Jedním z nich byli Avengers, tedy Mstitelé, britská série založená na dobrodružstvích výstředního agenta Britské tajné služby Johna Steeda v podání Patricka Macneeho. A hudební téma z tohoto seriálu se stalo posluchačsky oblíbenou instrumentálkou.
Čtěte také
Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu, tak to je bizarně dlouhý v českém prostředí používaný název pro slavnou černou komedii režiséra Stanleyho Kubricka z roku 1964 s excelentním Petrem Sellersem. A můžete si poslechnout ústřední melodii této černé komedie, jejímž autorem je Laurie Johnson.
Jeho zřejmě neslavnějším počinem byl hudební doprovod k též v Čechách oblíbenému krimi seriálu Profesionálové z pozdních sedmdesátých a začátku osmdesátých let. Pojednával o případech zvláštního oddělení britské policie CI5 s agenty Doylem v podání Martina Shawa, Bodiem neboli Lewisem Collinsem a velitelem oddělení majorem Cowleym, tedy hercem Gordonem Jacksonem.
Finále Vlídných tónů obstará skladba, kterou Laurie Johnson sice nesložil, ale se svým orchestrem proslavil. Jde o Sucu Sucu, což je tanec a také píseň napsaná Tarateñem Rojasem, bolívijským zpěvákem a muzikantem usazeným v Argentině, který nahrál svou verzi v roce 1959. O dva roky později zazněla v podání Johnsonova bandu v britském špionážním seriálu Top Secret, Přísně tajné, a tak se dostala i do vyšších pater hitparády. Mimochodem, u nás ji natočil orchestr Slávy Kunsta.
Související
-
Muž z Ria, Profesionál, Policajt nebo rošťák i U konce s dechem – hudba z filmů s Belmondem
Poslechněte si výběr melodií z filmů, v nichž hrál výraznou roli Jean-Paul Belmondo. Ve všech případech půjde o originální nahrávky, jak zazněly v konkrétních snímcích.
-
Tenkrát na Západě, Hodný, zlý a ošklivý nebo Pro hrst dolarů. Melodie k jubileu Ennia Morriconeho
Když sedíte v kině a vzhlížíte k plátnu, vnímáte samozřejmě zejména obraz a často si v zápalu sledování děje ani přímo neuvědomujete hudební složku výrazu daného filmu.
-
Mona Lisa, Que Sera Sera, Bonanza a další slavné filmové melodie autora Jaye Livingstona
V půlhodince instrumentální hudby upíráme pozornost na Jaye Livingstona, proslulého skladatele filmových a muzikálových písniček, z nichž několik bylo světovými hity.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.