Pokladní v Jihočeské filharmonii si prý v práci připadá jako v nebi

13. listopad 2016

Bývá většinou prvním člověkem, na kterého narazíte, pokud se vydáte na koncert nebo i do kavárny Jihočeské filharmonie. Milena Řežábková tu totiž pracuje pokladní.

V pokladně je každý všední den od 13 do 17 hodin, a pokud se koná koncert, tak ještě hodinu před jeho začátkem. Největší zájem mají lidé podle ní o vstupenky na klasický cyklus vážné hudby. „Veliký zájem je také o cyklus pro děti a rodiče. To je prostě bomba, moc se to našim povedlo a už třetí rok je o to velký zájem, ani se na všechny rodiče nedostane,“ říká.

Po nedávné rekonstrukci budovy Jihočeské filharmonie se přestěhovala a proměnila i pokladna. Milena Řežábková si změnu pracoviště pochvaluje. „Je to krásně zrekonstruované, mě se to moc líbí - spousta světla a místa, mohu se i projít, jsem moc spokojená,“ komentuje.

Jako pokladní pracuje v Jihočeské filharmonii už sedmým rokem. Celý život se podle svých slov motala kolem obchodu a k tomuto přivýdělku na důchod se dostala náhodou. „Uvolnilo se tady místo a já jsem zrovna byla čerstvá důchodkyně, tak jsem sem zašla. A jsem za to moc ráda. Přišla jsem do filharmonie jako do nebe, jsou tu skutečně slušní lidé i zákazníci, nemohla jsem si nic lepšího přát. Je to taková různorodá práce, můžu se jít podívat na koncerty, můžu promluvit s lidmi, dozvím se, co bylo na koncertě pěkného, všechno vím,“ popisuje.

Milena Řežábková je také prvním člověkem, na kterého narazí hosté zdejší kavárny. Potvrzuje to jeden z příchozích: „My se potkáváme téměř denně, protože já mám druhou kancelář v kavárně. Přijdu, paní se na mě vždycky usmívá a já mám hned lepší den.“

Co se týče samotné hudby, Milena Řežábková má podle svých slov ráda třeba i dechovku, ale na klasiku nedá dopustit. „Když jdu na koncert vážné hudby, tak je tam vždycky něco, že se úplně vznáším. Jsem spíše laik, ale vypustím myšlenky, myslím na jiné věci a je to dobré. Vždycky jdu domů a je mi fajn,“ dodává.

Všechny díly pořadu Co dělají najdete ZDE.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.