Plné krabice neprodaného zboží zůstávají po zrušených trzích autorce ručně vyráběných diářů
Rušení adventních trhů i velkých kulturních akcí v průběhu celého roku dopadá na lidi z různých oblastí. Vládní omezení trápí také Terezu Práškovou, která ručně vyrábí diáře. Přestože jí výrazně pomohla solidarita lidí, stále jí doma zbyly krabice plné neprodaného zboží.
„Hodně používám motivy zvířátek a veselé vzory. Diář je věc, kterou má člověk několikrát denně v ruce, a podle mě to by tam mělo být něco, co vždycky potěší, vykouzlí úsměv a bude vás bavit na to koukat celý rok,“ ukazuje své diáře Tereza Prášková.
Po uzavření trhů se je snažila prodat různými způsoby, třeba i pomocí sociálních sítí. „Hodně mi pomohlo nabízení přes Instagram, lidé se docela ozývali. Prořídlo to, ale pořád tu mám asi devět krabic diářů,“ popisuje.
Na diářích Tereza Prášková pracuje už od ledna a jeden jí trvá vyrobit zhruba pět hodin. Většinu jich pak obvykle prodá právě na trzích na konci roku. Letos jí kromě online prodeje pomohla možnost mít stánek v českobudějovickém obchodním centru. „Tam jsem prodala dost diářů a lidé byli hodně solidární a hodní, protože věděli, že bývám na trzích, a chtěli mě podpořit. Tam jsem si vydělala na nájem a ještě něco zbylo, tak to bylo moc příjemné, ale prostě stejně je mi líto těch, které padnou vniveč,“ říká.
Čtěte také
Z neprodaného zboží se proto pokusí udělat zápisníky. „Naštěstí dokážu většinou vyndat vnitřek a zároveň nepoškodit desky. Takže úplná likvidace to nebude, ale datovaný potištěný vnitřek se zachránit nedá,“ dodává.
Kvůli dlouhodobě špatné situaci kvůli koronaviru už Tereza Prášková uvažuje i nad prodejem domu. „Prostě na hypotéku už není a banku nezajímá, že nám zavřeli trhy, nehledě na to, že úroky půjdou nahoru. A já tady asi nemůžu lpět na krásném kamenném domečku, nedá se nic dělat,“ krčí rameny.
I přes všechny možné komplikace ale Tereza Prášková vymýšlí, jak zůstat ve svém domově i u svého řemesla. Plánuje například nabídnout lidem pobytové workshopy, kde si vyrobí vlastní zápisník.
Související
-
Neustálé změny opatření i obavy. Práce cestovních kanceláří je v době pandemie komplikovaná
Složitější přípravu zájezdů ještě v malé prachatické cestovní kanceláři nezažili. Koronavirus a s ním spojená opatření je sužují podobně jako velké firmy z jejich branže.
-
Musí spálit až 18 těl denně. Pandemie koronaviru dopadá na provoz krematoria
Pandemie klade vyšší nároky na zaměstnance českobudějovického krematoria. Musí zvládat víc práce v menším počtu lidí. To je pro ně fyzicky, ale hlavně psychicky náročnější.
-
Po zrušení trhů se zvedla vlna solidarity. Lidé nabízejí stánkařům prostory a nakupují přes internet
Po zrušení adventních trhů zbylo v Českých Budějovicích devadesáti prodejcům téměř všechno zboží za desítky tisíc korun. Pomoc na sebe ale nenechala dlouho čekat.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Detaily ze sokolského auditu: při krádeži převáděla asistentka desítky milionů přes několik účtů
-
Je pozitivní, že prošel lex OZE 3. Má pro nás ale negativní pachuť, říká předseda Solární asociace Fousek
-
Sparta další body v Lize mistrů nepřidala. Na půdě Feyenoordu Rotterdam prohrála 2:4
-
Slovenský parlament schválil ‚bič na lékaře‘, který je má přes výpovědi udržet v práci