Plastická chirurgie v Českých Budějovicích slaví další úspěch

11. srpen 2009

Českobudějovickým plastickým chirurgům se podařila další unikátní operace. Zachránili část vlasů a ucho ženě, kterou v únoru tohoto roku skalpoval stroj na třídění vajec.

Jak pacientka vypadala po převozu do nemocnice, popisuje Vladimír Mařík, primář Oddělení plastické chirurgie Nemocnice České Budějovice, který vedl tým operatérů: "Došlo ke skalpaci v oblasti pravého spánku a týlní krajiny. Úraz byl raritní tím, že skalpáty byly od sebe odděleny, odtrženy od lebečních kostí v různých vrstvách a velice zhmožděny. Během několika desítek minut jsme se museli rozhodnout o dalším postupu, nakonec jsme se rozhodli pro formu replantace obou dvou skalpátů."

První operace, kterou osmatřicetiletá žena podstoupila, trvala více než sedm hodin. Ta část zákroku, kdy lékaři přišili zpátky k hlavě spánkovou krajinu s ušním boltcem, byla úspěšná. Druhý skalpát v týlní oblasti ale kompletně odumřel. Na část zátylku tedy lékaři ženě museli přenést sval ze zad, na němž už jí vlasy nenarostou.

Romana Kučerová z Mazelova, která v českobudějovické nemocnici strávila více než měsíc a půl, je nyní už v domácím ošetřování a cítí se dobře, ale nejhorším okamžikem prý pro ni byl první pohled do zrcadla: "Nevíte, co vás čeká a jak to bude vypadat. Zhruba jsem viděla, že ucho je trošičku menší a jiné, ale bála jsme se toho. Prvotní šok byl hrozný, rozbrečela jsem se a schovala jsem se v pokoji. Pak už jsem odvahu sebrala a začala jsem s tím prostě žít. Dnes už nemám problém."

Ke skalpacím, jakou utrpěla osmatřicetiletá Romana Kučerová, u nás dochází zcela výjimečně. Českobudějovičtí plastičtí chirurgové s podobnými případy ale zkušenosti mají. Před čtyřmi lety se například zapsali do historie nejen domácí, ale i světové medicíny operací, díky níž zachránili ucho odtržené spolu se záušní oblastí sedmiletému chlapci a o několik měsíců později vrátili do plnohodnotného života pětatřicetiletou ženu, kterou při práci na poli totálně skalpoval stroj na třídění brambor.

Spustit audio