Osm dospělých autistů našlo druhý domov ve stacionáři v Českých Budějovicích. Je jediný svého druhu v kraji
Nejenom děti s poruchami autistického spektra potřebují pomoc odborníků a organizací. Podpora je důležitá i pro mladistvé a dospělé autisty, a to včetně jejich rodin a blízkých. Věnuje se jim například českobudějovické Autis Centrum, které před devíti měsíci pro některé své klienty vybudovalo týdenní stacionář.
Součástí stacionáře pro dospělé klienty s autismem, který je jediný svého druhu v Jihočeském kraji, je například relaxační místnost. „Tady můžou dělat vlastně cokoliv, máme tu hudební nástroje, světelné prvky, zvukové prvky, odpočinkovou část s matracemi,“ ukazuje vedoucí Blanka Ježková.
Ve stacionáři žije osm klientů. „Jsou rozdělení do dvou domácností. Každý má svůj pokoj, kuchyňka je pro domácnost společná. Každý klient má v kuchyňce svou skříňku s fotkou, kam si může ukládat potraviny,“ popisuje.
V různých obdobích života potřebují lidé s poruchou autistického spektra různou míru podpory. „Někteří třeba chodí do běžných škol a podporu potřebují minimálně, ale to se může změnit v dospělosti, kdy je například potřeba se zaměřit na rozvoj nějakých sociálních dovedností pro získání zaměstnání,“ líčí ředitelka Autis Centra Milena Urbanová.
Čtěte také
Na jihu Čech se o autisty a jejich rodiny stará zhruba deset organizací. Jen některé se ale věnují dospělým a mladistvým. „Síť služeb pro děti s autismem a jejich rodiny se daří rozvíjet, ale nedostatek vnímám převážně ve službách pro dospívající a dospělé. Přitom ten přechod do dospělosti je náročný,“ komentuje Milena Urbanová.
Velký problém vidí v nedostatku pracovníků. „Chybí lidé, kteří by pracovali v zařízeních sociální péče právě s touto cílovou skupinou, protože ta práce je velmi náročná a vyžaduje určité lidské předpoklady i získání nějakých odborných znalostí,“ říká.
Lidé s autismem i jejich rodiny se často ocitají v sociální izolaci. I to chce Autis Centrum napravit. „V Autis Centru bychom rádi vybudovali komunitu lidí, kteří stejně jako my vnímají to, že největším problémem bývá sociální izolace pečujících rodin a lidí s autismem,“ potvrzuje ředitelka.
V budoucnu chce českobudějovická organizace vytvořit novou službu – takzvaný homesharing, tedy sdílenou péči.
Související
-
Nový stacionář pro lidi s postižením vznikl v budějovickém Centru sociálních služeb Empatie
Lidé s mentálním a kombinovaným postižením mají v Českých Budějovicích nový prostor. Jihočeský kraj postavil v centru Empatie budovy pro denní a týdenní stacionář.
-
Zdravotní sestry, terénní pracovníci i kuchaři chybí v sociálních zařízeních a službách
Sehnat kvalitní zaměstnance je pro sociální zařízení velký problém. Nejobtížnější je najít pracovníky, kteří by náročnou práci vydrželi a zároveň splnili všechny požadavky.
-
Na stavbu nového stacionáře budějovické Arpidy chybí peníze, vedení muselo zrušit výběrové řízení
Nový stacionář pro dospělé klienty centra Arpida v Českých Budějovicích se nakonec letos stavět nezačne. K úplnému pokrytí nákladů schází osmnáct milionů korun.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Útok Hamásu 7. října nebyl překvapením. Varovaly jsme, ale armáda neposlouchala, říkají vojákyně
-
Zapšklý, bez vize, schopný paktu s Čínou i Ruskem. Orbán problémy EU nevyřeší, míní Zdechovský
-
Blokaci ‚dezinfowebu‘ AC24 posoudí znalci. Soud chce prozkoumat obsah i způsobenou škodu
-
Slovenská prokurátorka, která vyšetřovala českou reportérku ve spojitosti s hnutím AllatRa, rezignovala