Oční lékař Václav Bedřich se věnuje i filozofii a malířství
„Tak ty chceš studovat medicínu?“„Ano.“„Mohl bys také pracovat s mikroskopem?“„Ano.“
„Co je základnou pro výrobu mikroskopů?“
„Meopta Košíře.“
„Dobře, dobře. A pro Meoptu Košíře?“
„Přesné strojírenství.“
„A pro přesné strojírenství?“
„Hutě.“
„A pro hutě?“
„Doly.“
„No, tak půjdeš do dolů.“
Tak přesně tenhle rozhovor absolvoval po maturitě v padesátých letech Václav Bedřich. Pobyl si pak skutečně nějaký čas v dolech na Kladně, než se dostal na lékařskou fakultu.
Oblíbený českokrumlovský oční lékař ale v životě nezůstal jen u medicíny. Historie, filozofie, malířství – to jsou další oblasti lidského ducha, kterými se zaobíral a zaobírá. A svého času také politika – 6. února 1990 byl Václav Bedřich kooptován do České národní rady jako nezávislý poslanec, byl i členem městské rady a zastupitelstva v Českém Krumlově.
Vyprávění Václava Bedřicha o jeho životě si můžete poslechnout v záznamu pořadu z cyklu Jihočeši. Anebo si ho můžete také přečíst. Nakladatelství Radioservis vydalo knihu Jihočeši rodem či srdcem, ve které je jedna kapitola věnována právě svědectví Václava Bedřicha.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...