Oční lékař Václav Bedřich se věnuje i filozofii a malířství
„Tak ty chceš studovat medicínu?“„Ano.“„Mohl bys také pracovat s mikroskopem?“„Ano.“
„Co je základnou pro výrobu mikroskopů?“
„Meopta Košíře.“
„Dobře, dobře. A pro Meoptu Košíře?“
„Přesné strojírenství.“
„A pro přesné strojírenství?“
„Hutě.“
„A pro hutě?“
„Doly.“
„No, tak půjdeš do dolů.“
Tak přesně tenhle rozhovor absolvoval po maturitě v padesátých letech Václav Bedřich. Pobyl si pak skutečně nějaký čas v dolech na Kladně, než se dostal na lékařskou fakultu.
Oblíbený českokrumlovský oční lékař ale v životě nezůstal jen u medicíny. Historie, filozofie, malířství – to jsou další oblasti lidského ducha, kterými se zaobíral a zaobírá. A svého času také politika – 6. února 1990 byl Václav Bedřich kooptován do České národní rady jako nezávislý poslanec, byl i členem městské rady a zastupitelstva v Českém Krumlově.
Vyprávění Václava Bedřicha o jeho životě si můžete poslechnout v záznamu pořadu z cyklu Jihočeši. Anebo si ho můžete také přečíst. Nakladatelství Radioservis vydalo knihu Jihočeši rodem či srdcem, ve které je jedna kapitola věnována právě svědectví Václava Bedřicha.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.