Ochranáři usilují o rozšíření populace kriticky ohroženého páchníka v parku v Blatné
V zámeckém parku v Blatné lidé letos často uslyší zvuk motorové pily. Odborníci budou ošetřovat vzácné stromy, které jsou domovem kriticky ohroženého brouka páchníka hnědého.
Mezinárodní projekt na jeho ochranu za několik milionů eur pomůže i s obnovou parku, který ročně navštíví tisíce návštěvníků.
Páchník podle vedoucí projektu Evy Ježkové vyhledává staré cenné stromy s dutinami. „On se živí tím trouchem, který tam vzniká. My budeme dělat drobné probírky stromů, protože některé jsou v zastínění, ale páchník má rád světlo a také je špatný letec, takže se potřebuje mezi stromy pohybovat,“ popisuje.
Odborníci zajistí nejen bezpečnostní a zdravotní ořezy starých stromů. V následujících letech se objeví i stromy nové. „Plánujeme výsadbu asi osmdesáti listnatých stromů, budou to například duby a lípy srdčité. Vysadíme je na místa, která nám budou doporučena, aby se zachoval ráz parku,“ uvádí Eva Ježková.
Současná majitelka zámku, baronka Jana Hildprandt-Germenisová, projekt na ochranu páchníka vítá. Park je nedílnou součástí zámku už několik desetiletí. „Můj prapradědeček se opravdu o to staral, on tohle začal. Chtěl anglický park, aby tu byly zvláštní stromy, a to se opravdu stalo,“ připomíná.
Zámecký park je nejnavštěvovanějším cílem turistů ve městě. Pro starostku Blatné Kateřinu Malečkovou je proto jeho obnova důležitá. „Pro mě je zásadní především bezpečnost a cokoliv, co pomůže záchraně celého parku, aby byl pro veřejnost přístupný. Celý zásah vnímám tak, že k tomuto směřuje,“ říká.
Projekt na ochranu páchníka hnědého v zámeckém parku v Blatné potrvá až do roku 2024.
Související
-
Na Šumavě po víc než sto letech zaznamenali výskyt vzácného brouka
Na Šumavě se opět vyskytuje vzácný kornatec velký. Desítky kusů tohoto černého brouka objevili ekologové v oblasti Medvědí stezky, v okolí Hučiny a v masivu Třístoličníku.
-
Lidem v Blatné se nelíbí chování cizinců, kteří pracují v místních firmách
Blatná odmítla dalších třicet pracujících cizinců, obyvatelé si stěžují na jejich chování. Ve městě pracuje 350 Bulharů, Rumunů a Mongolů, problémy s integrací mají i děti.
-
V jednom smrku může zimovat až 75 tisíc lýkožroutů, prokázal experiment jihočeských vědců
Pokud oloupaná kůra ze stromů napadených kůrovcem zůstane ležet v lese, může zrychlit šíření tohoto škůdce. Prokázali to jihočeští entomologové při speciálním pokusu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Po dronu zůstala 50 metrů čtverečních velká díra. Oprava ochranného pláště v Černobylu zabere měsíce
-
Novela o zvyšování platů veřejných činitelů putuje k Pavlovi. ‚Je protiústavní,‘ myslí si soudci
-
Zákulisní jednání by měla zabránit cenové válce. Evropa se se Spojenými státy přetahuje, míní Jurečka
-
Zkušenosti jde získat pouze v zahraničí. Systém a korupce nás vyhání pryč, říká mladá Bosňanka