O Mae Westové zpívala písničku Hana Hegerová, ale psal také Karel Čapek

13. srpen 2022

Písnička Hany Hegerové může přes slova červencového sedmdesátníka Michala Horáčka působit jemnou nostalgickou náladou. „Byla tak baculatá. Sladila čaj s vůní mátovou. Ach, na co myslel táta, který měl rád Máju Westovou?“

Dříve narození posluchači nejspíše vědí, že Mae Westová byla americká tanečnice, herečka, dokonce i spisovatelka, ale hlavně představovala snad největší hollywoodských sex-symbolů třicátých let minulého století.

A byla v tomto ohledu předchůdkyní Marylin Monroe. Mae Westová ztropila ve své době leccos nestandardního, měla konflikty jak s policií, tak s tehdejší americkou středostavovskou morálkou. Jako první předvedla na Broadway kdysi velmi módní tanec shimmy.

Zkrátka Mae, neboli po česku Mája Westová, která se podle jedněch zdrojů narodila 17. srpna v newyorském Brooklynu před 130 roky, podle jiných až o rok déle, a jejíž jméno lze najít také v románu Karla Čapka Válka s mloky, lákala pánské publikum čímsi žensky dráždivým, a tak není divu, že táta z písničky Petra Hapky a Michala Horáčka, brilantně zazpívané Hanou Hegerové, ji měl rád.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová