Není zastávka jako zastávka. Z autobusové čekárny v Horské Kvildě se na čas stal barevný časopis

Duchovním otcem Zastávkového magazínu je spisovatel, básník Ondřej Fibich
Duchovním otcem Zastávkového magazínu je spisovatel, básník Ondřej Fibich

Mít polepenou zastávku jízdními řády nebo pozvánkami na taneční zábavy je přežitek. Alespoň tedy v šumavské Horské Kvildě. Tamní pamětníci, literáti a další umělci spojili síly a autobusovou zastávku u silnice si tam vyzdobili po svém.

Cestující čekající na autobus a další kolemjdoucí si v čekárně, která nese označení Zastávkový magazín Horská Kvilda, můžou krátit dlouhou chvíli a začíst se do šumavských pověstí, komiksů nebo básniček.

„Když jsem tu před třemi lety začal žít, napadlo mě, že by bylo hezké, dát dohromady energii lidí, kteří se tímto místem a okolím zabývají,“ říká spisovatel básník a dobrodruh Ondřej Fibich.

Zastávkový magazín vznikl ve spolupráci s obecním úřadem, který dal k dispozici zastávkový stánek. „Tam jsme se snažili udělat plochy, na které by se umístily různé fotografie a texty. Je to taková klasická redakční práce, jen provedená ve 3D,“ dodává Ondřej Fibich

Na Šumavě vedou všechny cesty na Kvildu, obec se navíc chlubí celou řadou rekordů

Starosta Václav Vostradovský na Kvildě s redaktorkou Jitkou Cibulovou Vokatou

Jihočeská Kvilda je v mnoha ohledech unikátní. Jedná se o nejvýše položenou obec v republice, má ve svém katastru nejchladnější místo – stanici Perla na Jezerní slati, ale rekordní je i počet návštěvníků.

 „Odhaduji, že brzy budeme mít zhruba deset tisíc čtenářů, což si myslím, že na časopis o jednom výtisku, je velmi dobré číslo,“ směje se.

Kromě Ondřeje Fibicha na Zastávkovém magazínu pracovala celá řada dalších nadšenců. „Je to například Jirka Smrž, který je vynikajícím písničkářem a člověkem, jenž v podstatě tvořil dějiny českého folku. Velmi důležitý je i Herbert Hones, který se na Horské Kvildě narodil a žije tu už přes 70 let. Celá jeho rodina se podílela na tvorbě dějin Horské Kvildy,“ doplnil Ondřej Fibich.

Zastávkový magazín bude v Horské Kvildě stát do podzimu a potom zmizí. Další číslo už nevyjde.

Zastávkový magazín zaujal nejen cestující čekající na autobus, ale i kolemjdoucí
Spustit audio

Související