První kronika Kvildy shořela, druhá se ztratila. Teď tu kronikářka začne psát už do šesté knihy

11. duben 2020
Jihočeské kroniky

Šumavská obec Kvilda bývá na počátku nového roku zasypaná sněhem. Právě počasí patří k tématům, která se pravidelně objevují v místní kronice. Tu v posledních letech píše Dana Zývalová.

„Počasí je podle mého názoru jedna z nejzajímavějších kapitol. Spolupracuji s hydrometeorologickým ústavem, měřím výšku sněhu, srážky, pomáhá mi také pan Antonín Vojvodík, který zaznamenává teploty na Jezerní slati. Do kroniky pak můžu dát plnohodnotná a přesná data,“ říká.

Zasněžený kostel na Kvildě

Například záznamy z ledna 2019 budou podle ní poměrně výjimečné. „Zapisovala jsem hodnotu 101 centimetrů sněhu. Když jsem se dívala do historie, tak za posledních dvacet let byla hranice jednoho metru překročena jen pětkrát,“ dodává.

Dana Zývalová pochází z Vimperka, dětství strávila ve Strážném a okolí, studovala v Praze a krátce žila v Plzni. Pak s manželem postavili domek na Kvildě. „Už jsme tu víc než dvacet let, tak se tu cítím jako doma,“ komentuje. Má tu i zaměstnání, pracuje na informačním středisku Správy Národního parku Šumava.

Bylo jí líto, že kronika leží ladem

O práci kronikářky však podle svých slov nikdy neusilovala. „Přede mnou ji velmi hezky psala moje sousedka Jaroslava Vávrová, ale asi po deseti letech se rozhodla to přenechat někomu dalšímu. Pak byla kronika dva nebo tři roky uložená na úřadě a nikdo se k té práci neměl. Já jsem po tom nikdy netoužila, ale na druhou stranu mi bylo velmi líto, že ty záznamy nikdo nedělá, tak jsem si řekla, že to prostě zkusím,“ vypráví.

„Od té doby se snažím o pravdivé, objektivní zápisy každého roku. Není to určitě lehká věc nevsouvat do toho svůj subjektivní pohled na život v obci,“ doplňuje.

Na šumavský venkov si zvykala těžce. Málokdo tu vydrží tak dlouho, říká kronikářka Nových Hutí

Zdenka Vujtová, kronikářka obce Nové Hutě

Její děti byly často nemocné a lékařka doporučila změnu prostředí. Tak se Zdenka Vujtová dostala v 80. letech ze severních Čech do šumavské obce Nové Hutě. Teď je tu čerstvě i kronikářkou.

Obecní kronika Kvildy je velká kniha vázaná v hnědé kůži. „Když ji paní Vávrová začala psát, udělala nejprve přehled všech kronik obce. Je tu poznamenáno, že první kronika shořela při velkém požáru v roce 1889, ostatně tehdy vyhořelo celé centrum obce, kostel, škola, byl to skutečně velmi ničivý požár,“ popisuje Dana Zývalová.

„Druhá kronika, která byla psána v letech 1889 až 1922, nebyla nikdy nenalezena. Třetí z let 1922 až 1937 je psána německy a uložena v muzeu na Kvildě. Čtvrtou, která zachycuje roky 1945 až 1999, mají na obecním úřadě,“ vyjmenovává kronikářka. Ta zápisy do páté knihy ukončila rokem 2016 a nejnovější historii začne zaznamenávat do další, úplně nové knihy.

Danu Zývalovou hodně lákalo i to, že si bude moci vzít inkoustové pero a psát ručně. „To mě baví. Je zvláštní, jak se v rukopisu člověka odráží jeho momentální nálada. Někdy mám pocit, že se prostě s tím písmem nedokážu srovnat, a v tu chvíli to radši zabalím a nepíšu a pak přijde odpoledne nebo večer, kdy to jde úplně samo,“ uzavírá.

Spustit audio

Související