Někdy stačí špatné seskočení z gauče a pes má problém se zády

Veterinářka Lucie Míková vyšetřuje kavalír King Charles španěla, kterého do ordinace přivedla Jana Pouzarová

Vyšetření zvířete ve veterinární ordinaci se někdy podobá záhadě hlavolamu. Někteří majitelé přichází s tím, že se jim nepozdává chování jejich zvířecího miláčka, i když normálně žere i chodí na záchod.

To byl případ Jany Pouzarové, která přivedla do ordinace Lucie Míkové z Veterinární kliniky Vltava čtyřletého kavalír King Charles španěla Leonka.

Pes prý nebyl v posledních dnech ve své kůži. „Nevíme, co mu je, je trochu bolestivý, třeba leží, pak vykníkne a přesune se. Mám ještě jednoho psa, vždycky si spolu hrají, ale Leonek teď nechce, takže je mi to podezřelé a nechci nic zanedbat,“ popsala.

Podle veterinářky Lucie Míkové je v takovém případě potřeba udělat kompletní vyšetření. Nejprve kontroluje spojivky, pak tlamu a nakonec prohmatává břicho.

Když pes při běhu zvedá nohu a nechce se na ni postavit, je potřeba vyšetření čéšek

Francouzský buldoček

U některých psích plemen je podmínkou pro uchovnění určité zdravotní vyšetření. V mnoha případech jde o klouby. Pro francouzské buldočky, které chtějí jejich majitelé zařadit do chovu, je povinné vyšetření čéšek.

„Cítím, že Leonek začne zatínat, když sáhnu na břicho a bederní páteř je pro něj bolestivá. Končetiny jsou bez problémů, takže to vypadá na nějaké nastydnutí,“ vysvětluje.

Psovi ordinuje analgetika, antibiotika a klidový režim na pár dní, aby se uvolnil spazmus svaloviny.

Problém se zády mohl podle veterinářky způsobit špatný pohyb, prostydnutí, nachladnutí nebo drobná kolize při hře s druhým psem. „Někdy stačí špatné seskočení z gauče a problém je problém na světě, je to víceméně jako u lidí,“ dodává Lucie Míková.

Související