Někdy stačí špatné seskočení z gauče a pes má problém se zády

14. červen 2018

Vyšetření zvířete ve veterinární ordinaci se někdy podobá záhadě hlavolamu. Někteří majitelé přichází s tím, že se jim nepozdává chování jejich zvířecího miláčka, i když normálně žere i chodí na záchod.

To byl případ Jany Pouzarové, která přivedla do ordinace Lucie Míkové z Veterinární kliniky Vltava čtyřletého kavalír King Charles španěla Leonka.

Pes prý nebyl v posledních dnech ve své kůži. „Nevíme, co mu je, je trochu bolestivý, třeba leží, pak vykníkne a přesune se. Mám ještě jednoho psa, vždycky si spolu hrají, ale Leonek teď nechce, takže je mi to podezřelé a nechci nic zanedbat,“ popsala.

Podle veterinářky Lucie Míkové je v takovém případě potřeba udělat kompletní vyšetření. Nejprve kontroluje spojivky, pak tlamu a nakonec prohmatává břicho.

Když pes při běhu zvedá nohu a nechce se na ni postavit, je potřeba vyšetření čéšek

Francouzský buldoček

U některých psích plemen je podmínkou pro uchovnění určité zdravotní vyšetření. V mnoha případech jde o klouby. Pro francouzské buldočky, které chtějí jejich majitelé zařadit do chovu, je povinné vyšetření čéšek.

„Cítím, že Leonek začne zatínat, když sáhnu na břicho a bederní páteř je pro něj bolestivá. Končetiny jsou bez problémů, takže to vypadá na nějaké nastydnutí,“ vysvětluje.

Psovi ordinuje analgetika, antibiotika a klidový režim na pár dní, aby se uvolnil spazmus svaloviny.

Problém se zády mohl podle veterinářky způsobit špatný pohyb, prostydnutí, nachladnutí nebo drobná kolize při hře s druhým psem. „Někdy stačí špatné seskočení z gauče a problém je problém na světě, je to víceméně jako u lidí,“ dodává Lucie Míková.

Související